Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1757
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: „Dolny Śląsk – ziemia polsko niemieckiego pojednania”

Wtorek, 20 października 2009, 8:22
Aktualizacja: 8:28
Autor: MaS
Krzyżowa: „Dolny Śląsk – ziemia polsko niemieckiego pojednania”
Fot. Wiktor Bąkiewicz
Pod takim hasłem w dniach 12–14 listopada celebrowana będzie w Krzyżowej dwudziesta rocznica Mszy Pojednania, w której uczestniczyli ówczesny premier RP Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec, Helmut Kohl.

Będzie to zarazem 20 rocznica upadku muru berlińskiego i końca komunizmu w Europie. Uroczystości rozpoczną się w czwartek o 10.30 w Kościele Pokoju, gdzie były premier Mazowiecki wręczy nagrody w szkolnym konkursie na felieton na temat Mszy Pojednania, a przybyli goście wpiszą się do księgi.

Kluczowym wydarzeniem będzie odsłonięcie w południe w Krzyżowej pamiątkowej tablicy, przy której może zostać umieszczony fragment Muru Berlińskiego. Następnie wystąpi premier Mazowiecki, który zapowiedział już udział w obchodach, a o 13.00 arcybiskup Alfons Nossol, będzie, jak przed laty, celebrował Jubileuszową Mszę Pojednania.

Potem rozpocznie się forum inauguracyjne, w którym wezmą udział goście z Niemiec: Bernd Neumann, minister stanu do spraw kultury i mediów, Christian Wulff, premier kraju związkowego Dolna Saksonia i Stanislav Tillich, premier kraju związkowego Saksonia, a ze strony polskiej minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski i marszałek województwa dolnośląskiego Marek Łapiński. Zostanie ogłoszony manifest „Quo vadis, Europa?”. Dzień zakończy Wieczór Europejski.

W piątek 13 listopada odbędzie się polsko-niemiecki szczyt gospodarczy 2009, któremu przewodzić będą ministrowie gospodarki obu krajów, dr Karl-Theodor zu Guttenberg i wicepremier Waldemar Pawlak. Zostaną wręczone Dolnośląska Nagroda Gospodarcza i Polsko-Niemiecka nagroda gospodarcza. Szczyt będzie podzielony na następujące sekcje: gospodarka europejska w perspektywie zmian globalnych, bezpieczeństwo energetyczne i gospodarka innowacyjna – badania i nauka. Ostatnia pozycja w programie to wieczór polsko-niemiecki.

Dzień trzeci poświęcony będzie partnerstwu regionów w zjednoczonej Europie, w tej części odbędą się dyskusje na temat regionalnych działań antykryzysowych, przedstawiony zostanie projekt: „Dolina pałaców i ogrodów – miejsce pojednania polsko-niemieckiego”, a o 16.00 nastąpi podsumowanie i zamknięcie obrad.

Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do uczestnictwa w części oficjalnej – wejściówki będą rozprowadzane w różnych instytucjach świdnickich. W namiocie zmieści się wprawdzie tylko 2000 osób, wliczając zaproszonych gości, ale pozostali będą mogli śledzić wydarzenia za pomocą telebimu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group