Jest to znaczący krok do współdziałania przy rewitalizacji terenów poprzemysłowych położonych w rejonie tego nieczynnego dworca. W efekcie na terenie starej wagonowni o powierzchni około 1,3 hektara, należących do PKP S.A., powstanie w Świdnicy filia Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. Ma ona przyciągnąć turystów, a także stać się punktem spotkań i aktywizacji świdniczan oraz miejscem świadczącym o historii komunikacji w województwie dolnośląskim i ośrodkiem pracy naukowej.
Ważnym elementem podpisanego listu są również plany dotyczące rewitalizacji przez miasto (po przejęciu od PKP S.A.) samego dworca Świdnica Przedmieście przy współpracy z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa Śląsku.
- Wyraziliśmy zainteresowanie nieodpłatnym nabyciem nieruchomości zabudowanej budynkiem nieczynnego dworca kolejowego oraz utworzeniem wspólnie z Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa nowych powierzchni wystawienniczych i co się z tym wiąże ożywieniem tego terenu. PKP S.A. zadeklarowało chęć współpracy przy realizacji tego przedsięwzięcia, po uprzednim uzgodnieniu koncepcji i planów projektowych. – informuje Wojciech Murdzek, Prezydent Świdnicy.
Strony deklarują również wspólne prace koncepcyjne dotyczące zagospodarowania pozostałych terenów poprzemysłowych należących do PKP S.A. w rejonie nieczynnego dworca.
(UM Świdnica)