Podczas zajęć świetlicowych odbył się cykl pogadanek dla klas pierwszych i drugich dotyczący ochrony środowiska. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się co to jest ekologia, jak należy dbać o środowisko, jak segregować śmieci i co to jest recykling. Wychowankowie świetlicy wykonali plakaty nawołujące do ochrony środowiska, które zostały zaprezentowane na korytarzu szkolnym. Odbyły się quizy wiedzy o tematyce ekologicznej dla klas drugich i trzecich pod wiele mówiącym tytułem „Nawet jeden może wiele dla Ziemi”.
Ponadto pierwszaki uczestniczyły w lekcji o ochronie środowiska, podczas której dowiedziały się co strasznego mogą zrobić z naszą Ziemią baterie wyrzucane do śmietnika, dlaczego nie wolno marnować wody i dlaczego trzeba oszczędzać papier. Były zabawy i gry o tematyce ekologicznej oraz – cieszący się dużym zainteresowaniem – konkurs plastyczny „Przyjaciel Ziemi”. Opiekunki Szkolnego Koła LOP przygotowały dla swoich podopiecznych prezentację multimedialną pokazującą skutki złego gospodarowania człowieka na Ziemi i proponującą zachowania, które sprawią, że jeden człowiek niewielkim nakładem sił może zrobić wiele dla ochrony naszej zbolałej planety, np:
- Używaj zimnej wody – nie do wszystkich czynności musisz używać ciepłej wody..,
- Używaj oświetlenia LED,
- Wyłączaj urządzenia, nie zostawiaj urządzeń na czuwaniu,
- Zbieraj surowce wtórne,
- Zamiast jechać – chodź więcej. Im więcej chodzisz tym jesteś zdrowszy i uchronisz atmosferę przed kolejną porcją dwutlenku węgla. Możesz też jeździć rowerem,
- Przykręcaj ogrzewanie i klimatyzację. Kilka stopni wystarczy, a Ty nawet nie poczujesz różnicy. Gdyby każdy zastosował tę zasadę, to przyczyniłby się do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla,
- Nie śmieć
Pani Małgorzata Sidoruk zajęła się organizacją Dnia Ziemi dla starszej gawiedzi uczniowskiej. Zaplanowała zadania ekologiczno – przyrodnicze, happening oraz odwiedziny gości, którzy mają codzienny kontakt z przyrodą i jej ochroną. 22 kwietnia uczciliśmy naszą matulę – Ziemię jak należy. Uczniowie klas 4-6 wraz z nauczycielami wykonywali zadania ekologiczno –przyrodnicze:
- klasy 4a i 4b - odpadowy tor przeszkód na lekcji wychowania fizycznego,
- klasy 5a, 5b, 5c, 5d - zadania ekologiczne (krzyżówki, zagadki, wykonanie orderu dla ludzi dbających o przyrodę),
- klasy 6a, 6b, 6c - quiz ekologiczny i geograficzny „1 z 10”
Klasy czwarte i dzieci z oddziałów przedszkolnych odwiedziła pani leśnik z Nadleśnictwa w Świdnicy, z prezentacją n/t zwierząt leśnych oraz ochrony lasów. Spotkanie odbyło się na korytarzu szkolnym, na parterze. Uczniowie otrzymali w prezencie lizaki i zakładki. Klasy piąte odwiedził prezes ZOM, Pan Rafał Żurakowski, z pogadanką i prezentacją o segregacji odpadów w domach i mieście Świdnica. Głównym celem tego spotkania było kształtowanie świadomości ekologicznej uczniów naszej szkoły i przekazanie najnowszych informacji dotyczących segregacji odpadów, która będzie obowiązywać od lipca 2013 roku.
Uczennice klasy 6c zorganizowały happening - SEGREGACJA ODPADÓW. Podczas przemarszu korytarzami szkoły, dziewczęta niosąc transparenty skandowały hasła ekologiczne oraz rozdawały ulotki przygotowane przez uczniów klas 4 i 5.
Uczniowie klas młodszych obejrzeli przedstawienie przygotowane przez Panią Anetę Szal o „Chorej Ziemi” podczas apelu zamykającego projekt Szkolnego Koła LOP, na którym zwycięzcom quizu i laureatom konkursu plastycznego zostały wręczone nagrody i dyplomy przez Panią dyrektor Violettę Skibicką. Działo się, działo. Nasi uczniowie są bardzo przejęci losem Ziemi i o nią dbają. Dorośli się mogą od nich wiele nauczyć!
(SP 6)