Posiadał niebywały talent do nauki języków obcych. Do poziomu biegłości opanował 68 języków, a przez całe swoje życie zajmował się około 120 językami. Studiował prawo i orientalistykę na uniwersytecie w Berlinie. Od 1893 do 1917 roku był tłumaczem w placówce dyplomatycznej w Chinach. Zmarł na udar mózgu, 31.03.1930 roku w Berlinie.
W związku z przypadającą w bieżącym roku 150 - tą rocznicą urodzin Emila Krebsa, miasto Świdnica postanowiło upamiętnić tak znakomitą postać konferencją historyczną, której jednym z gości będzie Eckhard Hoffmann – wnuk brata Emila Krebsa, który wygłosi wykład pt. „Emil Krebs. Śląski geniusz językowy”. Dodatkowo, dwaj znani świdniccy historycy – Sobiesław Nowotny oraz Tomasz Grudziński przedstawią realia funkcjonowania gimnazjum ewangelickiego w Świdnicy oraz jak wyglądało życie świdniczan w mieście na przełomie XIX i XX wieku. Całość dopełni wykład poświęcony znajomości języków obcych we współczesnym świecie, przygotowany przez Marka Sadowskiego. Konferencji towarzyszyć będzie także okolicznościowa wystawa „Emil Krebs. U granic geniuszu”, która zostanie otwarta w najbliższy piątek w holu teatru.
- Tak znakomitą postać z pewnością warto szerzej wykorzystać w promocji miasta w kraju, a przede wszystkim za granicą. Dzięki temu, turyści w poszukiwaniu śladów sławnego poligloty mogliby spędzić więcej czasu w Świdnicy – mieście jego młodości – mówi Szymon Chojnowski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych, pragnących poznać historię niezwykłego człowieka, jakim był Emil Krebs, w najbliższy piątek, 15 września do Teatru Miejskiego w Świdnicy. Początek konferencji o godzinie 10:00. Osoby, które chciałyby wziąć w niej udział, proszone są o kontakt mailowy: turystyka@um.swidnica.pl lub telefoniczny 074/8562-910.
Program Konferencji
15.09.2017 (piątek) Teatr Miejski, Rynek 43, Świdnica
godz. 10:00 – 10:30 – oficjalne otwarcie konferencji
godz. 10:30 – 11:15 - wykład Eckharda Hoffmanna pt. „Emil Krebs. Śląski geniusz językowy”
godz. 11:20 – 12:05 – wykład Sobiesława Nowotnego pt. „Gimnazjum ewangelickie w Świdnicy na przełomie XIX/XX wieku”
godz.12:20 – 13:00 – otwarcie wystawy „Emil Krebs. U granic geniuszu”
godz. 14:20 – 15:05 – wykład Tomasza Grudzińskiego pt. „Z odwagą w nowe stulecie. Świdnica i świdniczanie na przełomie XIX i XX wieku”
godz. 15:10 – 15:55 – wykład Marka Sadowskiego pt. „Znajomość i nauka języków, również języka polskiego – życiową koniecznością w jednoczącej się Europie i w zglobalizowanym świecie”
godz. 16:00 – oficjalne zamknięcie konferencji.