EURES CEA to jedna z najważniejszych nagród przyznawana w siedmiu kategoriach - przez reprezentantów Komisji Europejskiej - za wyjątkowe projekty EURES. Co roku o statuetkę stara się kilkudziesięciu autorów projektów z krajów UE/EOG. Dolnośląski urząd pracy został nominowany w kategorii „Najlepsza kampania”.
Nominowany projekt - „Praktyki w Austrii dla najlepszych” - to działania skierowane do uczniów szkół zawodowych. Dzięki nim młodzi Dolnoślązacy kształcący się w zawodach hotelarsko-gastronomicznych mieli szansę na zdobycie płatnych praktyk zawodowych u austriackich pracodawców.
- Gruntowna nauka zawodu w praktyce trwała aż sześć tygodni. Co pozwoliło nie tylko na zdobycie nowych kwalifikacji, umiejętności, ale też na podniesienie kompetencji językowych oraz poznanie kultury pracy innego kraju. Do ostatniej - czwartej edycji - programu przystąpiło 11 szkół ponadgimnazjalnych. Na praktyki do Austrii wyjechało kilkudziesięciu uczniów. Zaprosili ich właściciele hoteli 3-, 4- i 5-gwiazdkowych, pensjonatów i domów gościnnych z rejonu Salzburga i Vorarlberg - wylicza Małgorzata Kociuba, koordynator Zespołu ds. EURES w DWUP i podkreśla, że część uczniów na tyle się sprawdziła, że otrzymała propozycję pracy w Austrii w przyszłym sezonie.
Nominacja do „EURES Communication Excellence Awards”, to dla Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy drugie z rzędu wyróżnienie.
- Przed rokiem jako jedyna jednostka z Polski zostaliśmy nominowani za projekt czatu obsługiwanego przez doradcę EURES na jednym z największych portali informacyjnych w Polsce. Dostrzeżenie naszych działań przez Komisję Europejską to dla nas prestiżowe i cenne wyróżnienie. Świadczy również o tym, że praca, którą wykonujemy jest dostrzegana. Nominacja to także doping do dalszego działania - podsumowuje Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor DWUP.
Uroczystość rozdania nagród zorganizowano kilka dni temu w Brukseli.
Link do pełnej relacji: http://bit.ly/1GEVhs4
***
EURES jest siecią współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy, wspierającą mobilność w dziedzinie zatrudnienia na poziomie międzynarodowym, w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego czyli w krajach Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Liechteinsteinie, a także w Szwajcarii. Sieć EURES tworzą w praktyce przedstawiciele ministerstw właściwych ds. pracy, centralnych, a także regionalnych i lokalnych urzędów pracy oraz związków zawodowych i organizacji pracodawców.
Wsparcie EURES jest ogólnodostępne, bezpłatne i skierowane do osób poszukujących pracy, zainteresowanych wyjazdem do innego kraju w celach podjęcia pracy oraz do pracodawców, którzy chcą prowadzić rekrutację pracowników z zagranicy.
(Stefan Augustyn)