Forum jest jednym z działań „Programu rozwojowego szkoły” realizowanego w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego na Dolnym Śląsku II” koordynowanego przez Dolnośląskie Centrum Informacji Zawodowej i Doskonalenia Nauczycieli w Wałbrzychu, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach europejskiego funduszu społecznego, wspierającego uczniów młodzieżowych szkół zawodowych: Techników i Zasadniczych Szkół Zawodowych. W Forum, oprócz młodzieży z Zespołu Szkół Mechanicznych w Świdnicy uczestniczyli uczniowie z Wrocławia, Wałbrzycha, Strzegomia i Ząbkowic Śląskich. Celem spotkania było:
podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego,poszerzenie wiedzy uczniów o lokalnym rynku pracy,
zwiększenie motywacji uczniów do aktywnego poszukiwania pracy,podniesienie umiejętności uczniów w zakresie efektywnego planowania kariery i zarządzania nią,na także poznanie lokalnego rynku pracy – specyfiki działalności firm działających w branży samochodowej:sposobu zarządzania firmą,systemu rekrutacji do firm,kultury pracy.
Bardzo ważnym aspektem było nawiązanie współpracy szkoły i pracodawców w celu organizacji dla młodzieży staży i praktyk zawodowych. Chcieliśmy również pokazać, jakie są potrzeby, możliwości i kierunki rozwoju branży samochodowej w naszym regionie. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy pracodawców z branży mechanicznej, posiadających swoje firmy na terenie strefy świdnickiej i wrocławskiej:
Scania Polska S.A. Oddział Wrocław z siedzibą w Pietrzykowicach
DFS Motors Sp. z o.o. autoryzowanego dealera i serwisanta „Forda” z siedzibą w Świdnicy
JATA Sp. z o.o. autoryzowanego dealera i serwisanta „Fiata”
z siedzibą w Świdnicy
Jodko - Schiewe Sp. Jawna, autoryzowanego dealera i serwisanta „VW - Audi” z siedzibą
w Świdnicy
Warsaw Truck Center Wrocław Sp. z o.o. przedstawiciel firmy „Daf” z siedzibą w Długołęce.
Wychodzimy bowiem z założenia, że najlepszym sposobem nauki i kształtowania umiejętności młodych ludzi jest bezpośredni kontakt z praktyką, z tym, co na co dzień oferują pracodawcy. Chcieliśmy się dowiedzieć, w jakim kierunku wg pracodawców powinniśmy prowadzić edukację, na co zwracać szczególną uwagę, na co poświęcić więcej czasu. Co zrobić, żeby absolwent kończący szkołę był przygotowany do pracy w serwisie samochodu osobowego i ciężarowego. Jak przygotować dobrego sprzedawcę samochodów, który po pierwsze – musi mieć wiedzę o samochodach, po drugie – musi umieć przekonać klienta? Jakie dodatkowe umiejętności musi posiadać dzisiejszy absolwent? Zaproszeni goście zaprezentowali swoje firmy, zakres ich działalności, a także sposób zarządzania. Zgłosili zapotrzebowanie na takich specjalistów, jak: diagnosta, elektromechanik czy przedstawiciel handlowy. Pokazali również, jakie są potrzeby, możliwości i kierunki rozwoju branży samochodowej w naszym regionie. Podczas dyskusji panelowej odnieśli się do takich zagadnień, jak: system rekrutacji do firm oraz wymagania kwalifikacyjne i charakterystyka pracownika. Motywowali uczniów do nauki i zdobywania kwalifikacji zawodowych oraz dodatkowych umiejętności w zakresie posługiwania się językiem obcym i obsługi komputera. Wskazali na najbardziej poszukiwane umiejętności w branży samochodowej, nie tylko serwisowe, ale i handlowe. Wyrazili również chęć współpracy ze szkołami w takich obszarach, jak: organizowanie wycieczek zawodoznawczych i realizowanie praktyk zawodowych. Został również zgłoszony wniosek organizowania okresowych spotkań dyrektorów szkół z doradcami serwisowymi firm branży samochodowej. W ramach Forum odbyły się również ciekawe wykłady. Pan Sławomir Józwicki - kierownik stacji diagnostycznej w Centrum Kształcenia Zawodowego w Świdnicy przeprowadził pokaz diagnostyczny pt. „ Diagnostyka elektroniki samochodowej”, a Pan Jarosław Natanek – nauczyciel Zespołu Szkół Mechanicznych wykład pt. „Porównanie samochodu rajdowego i seryjnego”. Młodzież ZSM przedstawiła prezentację multimedialną pt. „Podboje Mechanika”, stanowiącą reportaż z wyjazdów zagranicznych, między innymi na Międzynarodowe Targi Motoryzacji w Lipsku i Frankfurcie nad Menem.