Inskrypcja na herbie głosi:
Powyżej:„Das Haus hat Antoni Schafberger von Rauske von grund aufgebaut und volendet. AN 1600“.
„Ten dom zbudował od podstaw i wykończył Anton Schafberger z Ruska w roku 1600”.
Poniżej: „Gott gebe Allen, die mich können, noch so viel, als sie mir gönnen“.
„Boże, daj wszystkim, którzy mnie znają, więcej, niż mi dają.”
Konrad von Czirn sprawował urząd strzegomskiego kasztelana. Mieszkał w zamku lenna grodzkiego, przy dawnej ulicy Mieszczańskiej w Strzegomiu. Związki rodziny von Czirn ze Strzegomiem sięgają przełomu XII i XIII w. To właśnie w 1311 r. Konrad von Czirn zapisuje strzegomskiej komandorii joannickiej dwie grzywny czynszu na dobrach położonych koło Stanowic. Później w 1334 r. Konrad von Czirn przekazuje joannitom dwa łany czynszowe w Udaninie. Podczas wyprawy na wyspę Rodos, w 1323 r. bierze udział w walce z „innowiercami” dwóch śląskich rycerzy: Henryk von Schweinichen ze Świn, koło Bolkowa i Konrad von Czirn ze Strzegomia.
Rodzina Czirnów miała swoją rodzinną kaplicę - kaplicę Grobu Świętego, w kościele pw. Św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu. Tam pochowany został Hans von Czirn i jego dwie żony - pierwsza z domu Steibitz, zm. 2 maja 1565 r. i druga żona Christiana.
Strzegomskie lenno grodzkie było w posiadaniu rodziny von Czirn do roku 1662. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-1648) lenno grodzkie pogrąża się w ruinach.
(Jerzy Krzywda)