Świdnica/Kraj: Głusi mają swoje nowe prawa!
Aktualizacja: 15:03
Autor: red
W imieniu Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST” i Projektu medialnego Migam.pl oraz Towarzystwa Osób Niesłyszących TON pragniemy przekazać informację, iż od 1 kwietnia 2012 roku weszła w życie ustawa o języku migowym i innych środkach komunikowania się. Ustawa ma na celu zagwarantowanie dla osoby Głuchej, słabosłyszącej komunikacji w Polskim Języku Migowym (PJM), Systemie Językowo – Migowym (SJM) lub w Systemie Komunikacji Osób Głuchoniewidomych (SKOGN). Ustawa dotyczy organów administracji publicznej: rządowej i samorządowej, jednostek systemu: szpitalne oddziały ratunkowe, zespoły ratownictwa medycznego, podmiotów leczniczych, jednostek Policji, Straży Pożarnej i straży gminnych oraz jednostek ochotniczych działających w tych obszarach.
Podmioty te muszą zapewnić:
bezpłatny dostęp do usługi pozwalającej na komunikowanie się,
dostęp do świadczonych usług poprzez zapewnienie tłumacza PJM, SJM lub SKOGN,
upowszechniać informację o usłudze.
Dzięki nowej ustawie osoba Głucha, słabosłysząca lub głuchoniewidoma może nareszcie załatwić swoje sprawy np. wyrobić dowód osobisty czy skorzystać z usług lekarza. Do tej pory było to nie możliwe, gdyż nie było to regulowane prawnie np.: w przychodni lekarskiej był obecny tłumacz języka migowego.
Od 1 kwietnia podmioty wymienione w ustawie mają obowiązek obsługi osób niesłyszących. Ustawa nie określa sankcji wynikających z nie wywiązania się z nałożonego obowiązku, jednak ściśle określa prawa osób Głuchych, które stanowią podstawę do egzekwowania swoich praw.
Jak podaje POKL, PEFRON, PZG, Projekt 4 Kroki w Polsce razem osób z uszkodzonym słuchem jest około 470 tyś., natomiast samych Głuchych jest 150 tyś.