Strzegomski Plener Rzeźby w Granicie rozpoczął się 8 lipca br. Jest to już V edycja tej imprezy Wcześniejsze odbyły się w latach 2006-2007, 2009-2010. W tegorocznym plenerze udział wzięli: Stanisław Cukier z Zakopanego, Jerzy Fober z Cieszyna, Ryszard Zarycki z Wrocławia, Dariusz Kowalski z Warszawy, Bogdan Wajberg z Łodzi, Grzegorz Niemyjski z Legnicy i Martin Kuchař z czeskiej Ostrawy.
Ostatnim akordem tegorocznej edycji pleneru był niedzielny wernisaż prac (12 sierpnia br.). Odbył się on na strzegomskim Rynku, gdzie stanęły wszystkie rzeźby - 3 przed Urzędem Miejskim, 3 w pobliżu fontanny oraz 1 przy zbiegu Rynku z ul. Dąbrowskiego. Wernisaż był doskonałą okazją do podziękowań wszystkim osobom, dzięki którym mogło dojść do tego spektakularnego przedsięwzięcia. - Dziękuję wszystkim artystom-rzeźbiarzom za przyjęcie zaproszenia do Strzegomia i za to, że byli z nami w ostatnim okresie. Na początku wszyscy mieliśmy pewne obawy, ale myślę, że kończymy z wielką nadzieją. Już dzisiaj mogę zadeklarować, że za dwa lata odbędzie się kolejna edycja pleneru w Strzegomiu - zapowiedział burmistrz Strzegomia, Zbigniew Suchyta.
Podziękowania zostały skierowane także w stronę sponsorów i firm, na terenie których odbywał się plener. Głos zabrał także obecny w tym dniu w Strzegomiu Józef Dymalski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego - Strzegom to przede wszystkim bogactwo naturalne, jakim jest granit. Cieszy niezmiernie fakt, że dzięki inicjatywie władz miejskich impreza nabiera nowego znaczenia. Gratuluję wykonawcom, inicjatorom pomysłu i życzę realizacji podobnych działań w przyszłości.
Należy dodać, że w trakcie wernisażu prezes Koła Sybiraków w Strzegomiu - Jerzy Orabczuk wręczył okolicznościowe odznaczenie Stanisławowi Cukrowi za wykonanie rzeźby, która następnie posłużyła za pomnik Matki Sybiraczki zlokalizowany przy Skwerze Sybiraków.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu - Tadeusz Wasyliszyn wręczył ponadto artystom-rzeźbiarzom pamiątkowe medale wydane z okazji 770-lecia nadania praw miejskich miastu Strzegom. Na zakończenie wernisażu każdy z artystów opowiedział kilka słów nt. swojej rzeźby.
Strzegomianie będą mogli podziwiać prace do 1 października br., kiedy to wystawa będzie przewieziona do Wrocławia i prezentowana tam przez okres 1 miesiąca. Następnie rzeźby wrócą do Strzegomia i jeszcze przez dwa lata zdobić będą przestrzeń miejską naszego miasta.
Dodajmy, że po raz pierwszy organizatorem rzeźbiarskiego pleneru jest Stowarzyszenie Wspierania Kultury "Akcja" ze Strzegomia, które na organizację imprezy pozyskało z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego dotację w wysokości 20 tys. zł i od gminy Strzegom 26 760 zł.