Projekt finansowany jest z funduszy europejskich. Świdnicka „Hotelarka” zaprosiła do realizacji projektu szkoły z Silivri w Turcji, Swindon w Anglii, Ceglie Messapica we Włoszech oraz z Newcastle w Irlandii Północnej. Głównym celem projektu jest poznanie i rozpowszechnianie lokalnych atrakcji turystycznych każdego z wyżej wymienionych regionów.
Do tej pory uczestnicy projektu odwiedzili Turcję i Irlandię Północną. Teraz wrócili z Włoch, z przepięknego regionu Pulia, położonego w południowej części kraju. Partnerska szkoła z Ceglie przywitała gości wyśmienitym poczęstunkiem we włoskim stylu, przygotowanym przez tamtejszych uczniów z klas gastronomicznych i kucharskich. Nasi uczniowie zaserwowali polskie dania, które podbiły żołądki wszystkich uczestników. Na stołach pojawiły się: żurek, kopytka z sosem grzybowym oraz jabłka zapiekane w syropie. Było to doświadczenie nie tylko kulinarne, ale przede wszystkim integracyjne. Uczestnicy mogli zobaczyć, w jakich warunkach pracują włoscy partnerzy i wymienić się zdobytym do tej pory doświadczeniem.
Kulinaria przewijały się przez cały tydzień pobytu we Włoszech. Każdy posiłek to nowe, aczkolwiek regionalne smaki, które na długo pozostaną w pamięci naszych kubków smakowych. Smakowaniu oczywiście towarzyszyły aktywności turystyczne. Uczestnicy projektu podziwiali budowle w południowo-włoskim stylu w miastach takich, jak: Ceglie Messapica, Lecce, Martina Franka czy Villa Castelli. Zobaczyli miasteczko Grottalie, znane z wyrobów ceramicznych oraz Ostuni, tzw. „białe miasto”. Jednak niezapomnianym przeżyciem była wizyta w Alberobello, mieście tzw. „trullo” - domków o nietypowych kształtach i okrągłych dachach niespotykanych nigdzie więcej.
Uczniowie mieli okazję szlifowania języka angielskiego, a nauczyciele-wymiany doświadczeń dydaktycznych i kulturowych. Jednak dla wszystkich uczestników projektu pobyt we Włoszech wzmocnił relacje i interakcje kulturowe, religijne i społeczne.
- Z niecierpliwością czekamy na kolejny etap projektu, wizytę w Swindon w Anglii oraz na podsumowanie projektu planowane w Świdnicy. Nasza szkoła, miasto i region będą mogły poszczycić się lokalnym dorobkiem kulturowym i historycznym oraz poszerzyć wiedzę uczestników projektu o słowiańskie tradycje - mówią uczestnicy wymiany.