W spotkaniu, oprócz marszałka Dolnego Śląska, wzięli udział m.in. przedstawiciele komend wojewódzkich policji oraz straży pożarnej, OSP RP, Grupy Karkonoskiej i Wałbrzysko-Kłodzkiej GOPR, WOPR oraz dyrektorzy stacji Pogotowia Ratunkowego z Wrocławia, Jeleniej Góry i Wałbrzycha. Na podsumowaniu nie mogło zabraknąć dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych, których uczniowie brali udział w programie oraz samych uczestników pierwszej edycji programu Bezpieczny Dolnoślązak.
To do nich marszałek Cezary Przybylski skierował szczególne podziękowania: - Gratuluję wszystkim biorącym udział w programie. Jestem przekonany, że nasigłówni bohaterowie - dzieci zaangażowane w tą unikalną na skalę Polski inicjatywę, zdobyły wiedzę, która przygotowała ich na sytuacje kryzysowe jakie mogą im się przytrafić w życiu codziennym. Dziękuję za ogromne zainteresowanie projektem i wspólne działanie na jego rzecz - mówił Cezary Przybylski.
Szczególne wyróżnienia za inicjatywy i przedsięwzięcia realizowane w ramach programu odebrali z rąk marszałka przedstawiciele: Szkoły Podstawowej im. B.Chrobrego w Żmigrodzie, Szkoły Podstawowej im. B.Krzywoustego w Kamieńcu Wrocławskim oraz Przedszkola Publicznego z grupą żłobkową w Sczytnej. Nagrodą dla laureatów programu będą "pikniki bezpieczeństwa" zorganizowane wspólnie ze służbami zaangażowanymi w program.
"Bezpieczny Dolnoślązak" to pierwsza inicjatywa ukierunkowana na praktyczne podniesienie świadomości uczniów na temat bezpiecznych zachowań. Warsztatom, które odbyły się w dolnośląskich szkołach i przedszkolach towarzyszyła idea minimum teorii, maksimum praktyki. Policjanci, strażacy, ratownicy GOPR-u, WOPR-u oraz pracownicy pogotowia ratunkowego pokazali młodszym i nieco starszym Dolnoślązakom, jak zadbać o bezpieczeństwo własne i innych osób. Wszystko w ramach ciekawych warsztatów, w których wzięli udział
przedszkolaki i uczniowie ok. 40 placówek edukacyjnych z Dolnego Śląska.
Marszałek Cezary Przybylski zwrócił uwagę na wyjątkowe zaangażowanie służb ratunkowych i policji w powstanie programu. Docenił także ogromny odzew placówek oświatowych, z jakim spotkali się organizatorzy projektu.- Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Już w drugi dzień po podpisaniu Porozumienia o pracach na rzecz projektu, chętnych do udziału w Programie było ok. 150 szkół, przedszkoli oraz placówek oświatowych z całego województwa dolnośląskiego. Ze względu na fakt, iż służby muszą wykonywać swoje zadania statutowe, liczba miejsc została ograniczona do 40. Jednak mam nadzieję, że sukces pierwszej edycji Programu Bezpieczny Dolnoślązak, będzie
wyznaczał dobry kierunek w realizacji kolejnych edycji - podkreślał marszałek Cezary Przybylski.
(UMWD)