Tegoroczna uroczystość odbyła się pod patronatem gminnych i powiatowych władz samorządowych. - To nasze wspólne świętowanie pokazuje, że jesteśmy jedną drużyną, grającą do jednej bramki by nieść pomoc drugiemu człowiekowi – mówiła Alicja Synowska, wicestarosta świdnicki, która wraz z Krzysztofem Sołtysem, przewodniczącym Rady Powiatu uroczyście otworzyła wczorajszą uroczystość.
Poruszającym punktem konferencji był występ grupy teatralnej „Zielona Gęś” z Domu Dziennego Pobytu w Świdnicy pt. „W poszukiwaniu radości”. Zmartwienia i smutki starej kobiety przeplatały się w nim z chwilami radości i zabawy minionych lat. Przedstawienie niosło przesłanie, o którym każdy z nas powinien pamiętać – kiedy młodość przeminie, kiedy braknie sił i smutek wraz z tęsknotą za minionym życiem zmieni wyraz naszej twarzy pamiętajmy, że uśmiech otwiera drzwi do uśmiechów innych ludzi.
Długą i żmudną drogę do ratyfikacji Konwencji Narodów Zjednoczonych z 13 grudnia 2006 r. o prawach osób niepełnosprawnych przedstawił uczestnikom Sławomir Piechota poseł na Sejm RP, przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Poseł zwrócił uwagę na wielość znaczeń i szeroki konspekt pojęcia niepełnosprawności. - Konwencję ratyfikowaliśmy 6 września 2012 r. Jej celem jest popieranie, ochrona i zapewnienie pełnego i równego korzystania ze wszystkich praw człowieka i podstawowych wolności przez wszystkie osoby niepełnosprawne oraz popieranie poszanowania ich przyrodzonej godności. Niestety jest jeszcze wiele do zrobienia by te osoby mogły w pełni korzystać z przestrzeni i praw powszechnie dostępnych – mówił poseł Sławomir Piechota.
Jakie zmiany i jak trudne zadania stoją przed pracownikami służb społecznych w związku z przygotowywanymi projektami przedstawił Bartłomiej Mazurkiewicz uznany prawnik i specjalista w zakresie pomocy społecznej.
Program konferencji, w tym tematyka wygłoszonych przez prelegentów wykładów była bliska zebranym na sali osobom. To pracownicy służb społecznych, w myśl wypełniania swojej życiowej misji jaką jest pomoc drugiemu człowiekowi, na co dzień spotykają się w swojej pracy z osobami starszymi, niepełnosprawnymi lub znajdującymi się w kryzysie. - Sama wywodzę się ze środowiska pomocy społecznej i wiem jak trudna jest to praca - dodała Alicja Synowska.
Pamiętajmy - kiedy pomagamy innym, nasza mądrość i siła wzrasta.
(Małgorzata Chodyniecka)