Podczas uroczystości wręczone zostaną Nagrody Prezydenta Miasta Świdnicy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz statuetki „Mecenasa kultury”.
Prezydent, Beata Moskal-Słaniewska przyznała trzy indywidualne nagrody, które wręczone zostaną:
- Halinie Szymańskiej za upowszechnianie kultury w szczególności w zakresie edukacji teatralnej oraz współtworzenie i koordynację projektów literackich: „Rzeźnia poetycka” i „Cztery Żywioły Słowa”;
- Barbarze Elmanowskiej za książkę „Czarny pegaz” - pierwszy powojenny przewodnik po grobach artystów pochowanych w Świdnicy;
- Joannie Janas za organizowanie muzycznych działań kulturalnych na terenie Świdnicy.
Wyróżnienia, w postaci symbolicznej statuetki „Mecenas Kultury”, za finansowe wsparcie działań instytucji kultury otrzymają:
- Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich – za sponsorowanie działań statutowych Muzeum Dawnego Kupiectwa, czyli m.in. pomoc udzieloną w wydaniu bogato ilustrowanego katalogu do wystawy czasowej „Mundus Mercatorius. Świat kupiecki czasów nowożytnych w miarach i dokumentach” oraz w pozyskaniu do zbiorów zegara
z drugiej połowy XVIII wieku, wykonanego przez świdnickiego zegarmistrza Andreasa Krausa, a także organizację konkursu historycznego pt. „Świdnica – moje miasto”.
- Drukarnia DGE – za całoroczne wsparcie działań kulturalnych,
- Firma Kortas – za wsparcie podczas Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych.
Kulminacją wieczoru będzie spektakl „Słynny niebieski prochowiec”, na który złożą się ballady Leonarda Cohena. To opowieść o młodości, o miłości i buncie, o poezji, muzyce i szalonych latach rewolucji kontrkulturowej lat sześćdziesiątych. Jej kanwą są legendarne ballady i wiersze, których autorem jest jeden z najbardziej popularnych i najwybitniejszych bardów współczesności – Leonard Cohen, który zmarł 7 listopada 2016 r.
„Słynny niebieski prochowiec” to nowoczesny spektakl multimedialny z niezwykłymi, barwnymi projekcjami, opartymi na malarstwie Katarzyny Kulpy, wprowadzającymi widza w świat wielkiego mistrza ballady Leonarda Cohena.
Bilety w cenie 30 zł (przedsprzedaż) oraz dniu spektaklu w cenie 45 zł są do nabycia w Informacji Turystycznej w Rynku.