W niedzielę, 6 września rolnicy, sadownicy, ogrodnicy i mieszkańcy podziękowali Bogu za zebrane plony na roli.
Gospodarzami dożynkowej uroczystości byli w tym roku mieszkańcy Przyłęgowa, którzy zadbali o wystrój kościoła, wkładając w swoją pracę dużo zaangażowania.
– W tym roku, ze względu na sytuację epidemiologiczną, dożynki gminne odbyły się według innego scenariusza. Nie ma korowodu dożynkowego ani wiejskich stoisk, mimo wszystko, dziękuję przedstawicielom sołectw, którzy uczestniczyli w dzisiejszej uroczystości. Wspólnie podziękowaliśmy Panu Bogu za plony, a rolnikom przekazaliśmy wyrazy szacunku i wdzięczności za Ich ciężką pracę i codzienny trud – mówiła Agnieszka Proniewicz sołtys Przyłęgowa.
Podczas uroczystej mszy świętej, którą w intencji rolników, odprawiał proboszcz parafii ks. dziekan Piotr Ważydrąg, poświęcone zostały bochny chleba przyniesione w darze przez mieszkańców wsi.
– To nasza polska tradycja każe wybrać taki dzień w roku, by zgromadzić się w kościele i powiedzieć Panu Bogu „dziękujemy”. Każdy ma za co Bogu dziękować, a rolnicy bardzo dobrze to rozumieją. Dlatego dziękują za to, że pobłogosławił Ich pracę. Każde sołectwo ma tutaj swój bochen chleba, który powinien być sprawiedliwie dzielony. Bo chleb to wielki dar od Boga – mówił podczas mszy świętej ks. dziekan Piotr Ważydrąg.
Podziękowanie rolnikom podczas mszy świętej przekazał także burmistrz Leszek Michalak.
– Kończący się okres żniw powoduje, że wszyscy z uznaniem myślimy dziś o rolnikach. Dożynki, czyli Święto Plonów to podsumowanie całorocznej pracy rolników. W tym roku jednak inne niż zazwyczaj, ze względu na epidemię koronawirusa. Dziękuję mieszkańcom wsi za wysiłek podejmowany w codziennej pracy, a dziś za udział w uroczystości dożynkowej. Podziękowania kieruję również w stronę mieszkańców Przyłęgowa i sołtys Agnieszki Proniewicz za przygotowanie tak pięknej oprawy naszego spotkania – dziękował burmistrz Leszek Michalak.