Popularyzacja książki, która odbyła się 11 marca br. w CAS Karmel w Strzegomiu, zgromadziła wszystkich, którym bliska jest idea skompletowania wszystkich dzieł kronikarskich o naszej gminie.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i kościelnych, miłośnicy historii oraz członkowie Duszpasterskiej Rady Parafialnej parafii pw. Św. App. Piotra i Pawła i Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej, którzy byli inicjatorami i sponsorami wydania tej publikacji.
-Niniejsze wydanie rozszerza horyzonty historyczne, odkrywa nowy punkt widzenia na architekturę wewnętrzną i zewnętrzną bazyliki strzegomskiej oraz na historię joannitów w Strzegomiu z punktu widzenia XIX – wiecznego kronikarza. Dzięki tej książce nasze horyzonty myślowe są wzbogacone – wyjaśnia Edmund Szczepański, przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzegomskiej.
Oprawę historyczną uroczystości stworzyło Bractwo Rycerskie Joannitów Strzegomskich, które w dowód uznania dla inicjatora wydania - dr Jerzego Krzywdy – przywdziało go w płaszcz komtura.
- Działalność joannitów wniosła znaczący wkład nie tylko w dziedzictwo kulturowe Strzegomia, ale i całego Dolnego Śląska oraz stanowiła przykład rozwiniętego oddziaływania duszpasterskiego i kulturowo – cywilizacyjnego na środowisko. Niniejsze wydanie przybliża czytelnikom najważniejsze fakty z historii kościoła pw. św. app. Piotra i Pawła oraz komandorii joannickiej w Strzegomiu – komentuje dr Jerzy Krzywda.
Miłośnicy historii Strzegomia czekają już na kolejne wydania kronik i mają nadzieję, że ta wiedza zawarta w nich, pozwoli utrwalić tożsamość mieszkańców z miejscem, w którym żyją, jak również przekazać tę wiedzę kolejnym pokoleniom.