Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży jest jednym z priorytetowych zadań, przed którymi staje nie tylko Policja, ale również inne instytucje, którym dobro młodego pokolenia nie jest obojętne.
- Chcąc utrwalić wśród najmłodszych podstawowe zasady na temat bezpieczeństwa drogowego, niezbędna jest współpraca policjantów z
nauczycielami i rodzicami. Akcja „Bezpieczna droga z radami SpongeBoba” objęła całą Polskę. Kampania polega przede wszystkim na pogadankach z młodymi odbiorcami, angażowaniu dzieci i zachęcaniu ich do samodzielnego myślenia. Specjalnie stworzone plakaty, materiały wideo służą wspólnej zabawie, polegającej na dokonaniu prawidłowego wyboru podczas uczestnictwa w ruchu drogowym, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Ambasadorem akcji i głównym bohaterem materiałów jest znana dzieciom kreskówkowa postać – SpongeBob. To on wprowadza dzieci do świata zasad ruchu drogowego, a wszystko przedstawia w humorystyczny sposób, dzięki czemu łatwiej przyswoją one przekazywane treści. Do uczniów - mówi inicjator tego przedsięwzięcia, Teresa Olesińska, nauczyciel nauczania wczesnoszkolnego ze SP im. J.P. II w Grodziszczu.
Policjanci odwiedzający szkoły mieli do rozdania także około 111 odblasków ufundowanych przez Stowarzyszenie „Sztafeta Pokoleń” z
Grodziszcza.
- Do tej pory używanie odblasków dla pieszych poruszających się poboczem drogi było obowiązkowe wyłącznie dla dzieci do 15 lat. Od 31 sierpnia br. ten obowiązek obejmuje wszystkich pieszych poruszających się poboczem drogi w terenie niezabudowanym. Gdy robi się ciemno, każdy z nich powinien być wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy, tak by być dobrze widocznym dla kierowcy. Oznacza to, że od wejścia w życie znowelizowanej ustawy o ruchu drogowym policja będzie mogła ukarać pieszych, którzy nie będą przestrzegali przepisów, mandatem w wysokości od 20- 500 zł. – wyjaśnia Bogumiła Kaczmarek z Zespołu ds. Nieletnich Komendy Powiatowe Policji w Świdnicy.
Noszenie odblasków przez pieszych jest w stanie poprawić bezpieczeństwo na drogach.
- Ważne jest aby budować świadomość o noszeniu elementów odblaskowych już od najmłodszego pokolenia. Pieszego, który porusza się po zmroku bez odblasku, prowadzący pojazd może dostrzec z odległości ok. 20 metrów. Widoczne odblaski zwiększają ten dystans do ponad 150 metrów. Cieszymy się, że mogliśmy przyłączyć się do wspólnej akcji szkoły podstawowej i policji nt. "BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY/DOMU" – dodaje Justyna Sara-Hryncyszyn, prezes Stowarzyszenia „Sztafeta Pokoleń”.