- Starania o wprowadzenie tego mechanizmu czynimy już od kilku miesięcy. Jeszcze w listopadzie 2012 roku skierowaliśmy wniosek do władz Świdnicy o umożliwienie mieszkańcom wzięcia aktywnego i czynnego udziału w procesie decyzyjnym dotyczącym wydatków na rozwój i inwestycje w mieście oraz wydzielenia odpowiedniej kwoty na projekty przygotowane z inicjatywy świdniczan, którzy najlepiej znają swoje ulice, skwery i podwórka – tłumaczą pomysłodawcy akcji.
Dlaczego budżet obywatelski jest potrzebny w naszym mieście?
Poziom partycypacji mieszkańców miasta w jego zarządzaniu jest na bardzo niskim poziomie, niepokojąco niska jest aktywność organizacji pozarządowych w Świdnicy.
Władze Świdnicy, w tym prezydent i Rada Miasta wybierani są przez niewiele więcej niż 30% mieszkańców - więc ciężko mówić o pełnej reprezentatywności organów miasta do podejmowania decyzji w ich imieniu.
Dobrze skonstruowany i przemyślany mechanizm budżetu obywatelskiego może zmienić te niepokojące tendencje.
Rozwój miasta może następować tylko przy aktywnym współudziale mieszkańców, a nie obok nich.
Jeśli zdanie mieszkańców będzie ignorowane, to zacznie pogłębiać się frustracja społeczna, obojętność i jeszcze głębszy brak zaufania do władz.
Zwołane z inicjatywy naszego stowarzyszenia (za pośrednictwem radnego Rafała Ząbczyka) posiedzenie komisji budżetowej ma na celu zapoznanie radnych z mechanizmem budżetu obywatelskiego, zapoznaniem się z opiniami radnych, skarbnika i prezydenta oraz mieszkańców.
Liczymy na rzeczową i owocną dyskusję.
Chcemy również, aby wdrażanie budżetu obywatelskiego zaczęło się od dyskusji mieszkańców z władzami miasta, odpowiedniego przygotowania klimatu dla tej inicjatywy, poznania zdania i opinii wszystkich uczestników.
Nie chcemy, aby budżet obywatelski miał charakter fasadowy, przygotowany szybko i bez udziału mieszkańców (podobnie jak to miało miejsce w Świebodzicach czy Wrocławiu) dla osiągnięcia celów stricte politycznych.
Aby radni w pełni zrozumieli specyfikę budżetu obywatelskiego zaprosiliśmy Wojciecha Kębłowskiego eksperta z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, autora raportu „ Budżet partycypacyjny- krótka instrukcja obsługi” przygotowanego na zlecenie Instytutu Obywatelskiego.
Zgodnie z prawem, w posiedzeniu komisji budżetowej może uczestniczyć również każdy mieszkaniec Świdnicy. Liczymy na obecność jak największej liczby zwykłych mieszkańców oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.
Udział mieszkańców i przedstawicieli innych organizacji pozarządowych w obradach komisji byłby dobrym przykładem dla późniejszej partnerskiej współpracy przy wdrażaniu budżetu obywatelskiego i pokazałby zainteresowanie świdniczan sprawami miasta.
Dlatego tak ważne jest, aby informacja dotarła do jak największej liczby mieszkańców.
Przed rozpoczęciem obrad komisji w Urzędzie Miejskim zapraszamy na konferencję o godzinie 15.30 w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych ul. Długa 33, na której Wojciech Kębłowski dokona krótkiej prezentacji swojej publikacji oraz przedstawimy proponowany przez nas harmonogram wprowadzenia budżetu obywatelskiego w naszym mieście.
(Świdnickie Forum Rozwoju)