Nawiązywała do Kampanii "16 dni przeciwko przemocy wobec kobiet", zorganizowanej na całym świecie w dniach od 25.11 do 10.12.2017 roku, której celem jest wyeliminowanie z życia społecznego, w szczególności rodzinnego, wszelkich form przemocy wobec kobiet. Zakończyła także lokalną kampanię społeczną "Otwórz oczy reaguj na przemoc w rodzinie", która rozpoczęła się w listopadzie 2016 r.
- W tym miejscu warto podkreślić, iż dzięki zaangażowaniu wielu podmiotów działających na terenie gminy Żarów szkół, przedszkoli, Komisariatu Policji, współpracujących z nami kuratorów sądowych oraz pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej udało się podjąć szereg działań informacyjnych i edukacyjnych mających na celu zmianę postaw, przekonań i zachowań mieszkańców naszej gminy wobec zjawiska przemocy. Obalano mity i stereotypy związane ze zjawiskiem przemocy w rodzinie, a także rozpowszechniano informację na temat pracy Zespołu Interdyscyplinarnego, procedury Niebieskiej Karty oraz możliwych form pomocy w naszym środowisku lokalnym - mówi Teresa Borowiec z Ośrodka Pomocy Społecznej w Żarowie.
Kampanię społeczną "Otwórz oczy - reaguj na przemoc w rodzinie" objął patronatem burmistrz Leszek Michalak. Wśród uczestników konferencji nie zabrakło przedstawicieli Komisariatu Policji w Żarowie, dyrektorów szkół i przedszkoli na terenie gminy Żarów wraz przedstawicielami grona pedagogicznego, kuratorów sądowych, sołtysów wsi, przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.
Omawiana tematyka podczas konferencji pozwoliła zmierzyć się uczestnikom z własnymi przekonaniami i stereotypami na temat przemocy. Zachęciła do rozważań, czy nie wtrącanie się w cudze sprawy na pewno jest w porządku, czy są przypadki w których przemoc jest usprawiedliwiona, czy dla dobra dzieci powinno się znosić wszystko ze strony współmałżonka. Odpowiedzi na postawione pytania stanowić będą istotę postrzegania zjawiska przemocy w rodzinie, a ostatecznie zdecydują o dalszej reakcji, o tym czy przemoc zostanie ujawniona, by można było ją zatrzymać.
Pani Majka Stępień - psycholog, interwent kryzysowy, specjalista diagnozy i pomocy psychologicznej w leczeniu zaburzeń dziecięcych przeniosła uczestników konferencji w świat osoby doświadczającej przemocy. W znakomity sposób pokazała specyfikę przemocy w rodzinie, mechanizmy w niej występujące, gdzie jedna z osób najbliższych krzywdzi swoich bliskich.
Ostatni wykład stanowił wykładnie polskiego prawa. Pani Karolina Suchecka absolwentka studiów prawniczych na Uniwersytecie Wrocławskim, obecnie aplikant adwokacki, która w życiu zawodowym zajmuje się głównie prawem karnym i rodzinnym zapoznała uczestników z przepisami prawnymi, które pomagają chronić osoby krzywdzone przez swoich bliskich.
Konferencja została zakończona recitalem muzycznym w wykonaniu Piotra Nagiela, który od kilku lat prowadzi w szkołach na terenie gminy program profilaktyczny "Dopóki masz wybór".