Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 2022
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region - Krzyżowa: Konferencja prasowa z okazji obchodów dwudziestej rocznicy Mszy Pojednania

Wtorek, 20 października 2009, 22:39
Aktualizacja: Środa, 21 października 2009, 10:51
Autor: MaS
Region - Krzyżowa: Konferencja prasowa z okazji obchodów dwudziestej rocznicy Mszy Pojednania
Fot. Wiktor Bąkiewicz
19 października o godz. 11.00 w Krzyżowej z zaproszonymi dziennikarzami spotkał się komitet patronujący przygotowaniom do obchodów: przewodnicząca Fundacji Krzyżowa, Annemarie Franke, prezydent Wojciech Murdzek, starosta Zygmunt Worsa, wójt Teresa Mazurek, Jarosław Kurzawa i Janisław Muszyński.

Były premier Mazowiecki już zapowiedział swój udział, niestety nie może przyjechać kanclerz Kohl, który po poważnym wypadku i urazie głowy przechodzi przez trudną rehabilitację sprawności motorycznej i mowy. Objął jednak patronat honorowy nad obchodami. – W Niemczech trwa dopiero budowanie rządu – mówiła Annemarie Franke – trudno więc w tej chwili powiedzieć, kto z ministrów jeszcze może się pojawić.

Wójt Teresa Mazurek i starosta Worse w krótkich słowach podsumowali znaczenie Krzyżowej dla regionu. – To nasze okno na świat – mówiła pani wójt – jemu zawdzięczamy nasze miasta i regiony partnerskie w Niemczech, jedne z pierwszych w kraju.

Prezydent zwrócił uwagę na trudniejsze strony porozumienia: – Musimy wracać do najnowszej historii, żeby zrozumieć tę dużą historię, która przebiega przez wieki. To pomaga pojąć problemy, jakie historia kształtowała pomiędzy naszymi narodami. Stąpamy po kruchym lodzie, wystarczy moment i rozkręcają się niepotrzebne dyskusje, a potem znowu trzeba poszukiwać dialogu.

– Jednak gest premiera Mazowieckiego i kanclerza Kohla, którzy uściskali się w Kościele Pokoju 20 lat temu do dziś ma wymiar głęboko symboliczny i nie wymaga komentarza.

Prezydent zapowiedział wydanie publikacji ”Dwadzieścia rozmów na dwudziestolecie”, do której wywiadów udzielili między innymi: nieżyjący już profesor Bronisław Geremek, ówczesna przewodnicząca Bundestagu Rita Suessmuth, arcybiskup Alfons Nossol i były prezes IPN Leon Kieres. Wywiady przeprowadził Marek Pędziwój. Przedsłowie napisali Helmut Kohl i Tadeusz Mazowiecki, a „przedsłowie przedsłowia” hrabina Freya von Moltke.

Nie wiadomo jeszcze, czy podczas ceremonii zostanie odsłonięty fragment muru berlińskiego. – Przygotowanie tego programu leży w gestii kancelarii sejmu i nie wiemy, czy ten akurat element się pojawi, czy nie, jesteśmy tylko pewni, że nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy. – tłumaczyła Annemarie Franke.

Janisław Muszyński, jeden z inicjatorów Dolnośląskiego Forum Politycznego i Gospodarczego, wyrażał niepokój – Musimy sobie zadać pytanie: „Europo, w którym kierunku idziesz?” „Solidarność” zmieniła obraz świata, bo stał się jednobiegunowy, ale w tej chwili globalizacja doprowadziła do wielobiegunowości i Europa musi szukać swego miejsca – czy nie grozi jej wypadnięcie z gry? Potrzebne są głębokie zmiany fundamentu kulturowego, który będzie kształtował naszą przyszłość i kapitał społeczny oraz moralny. To był fundament, który kiedyś doprowadził do wielkich zmian i trzeba powrócić do korzeni, bo nie będzie innowacyjności. Nie będzie jej bez renesansu kultury i cywilizacji.

Organizatorzy wyrazili nadzieję, że spotkanie w Krzyżowej będzie miało wpływ na stosunki polsko-niemieckie. Może nawet pojawi się forma cykliczna. – Tu jest specyficzny klimat do rozmów. – mówił Jarosław Kurzawa.

Z sali padło pytanie, czy zainteresowanie mediów po stronie niemieckiej jest równie duże. – Prasa niemiecka koncentruje się na rocznicy upadku Muru Berlińskiego. – odpowiadała przewodnicząca fundacji – Ale kanclerz Kohl pojechał 20 lat temu do Berlina, a potem wrócił na mszę w Krzyżowej. Obawiam się, że teraz niemiecki rząd nie ma aż takiej znajomości wydarzeń, za to społeczeństwo niemieckie silnie się angażuje we wzajemne stosunki i na tej płaszczyźnie widać owoce.

Co by się nie wydarzyło, gdyby nie było Krzyżowej? – Nie wyszłabym za Polaka – odpowiedziała z uśmiechem Annemarie Franke – ale to nie o taką odpowiedź chodziło. Wiele dobrych rzeczy by przepadło: co roku spotyka się tu do 5000 ludzi, a bez tego ośrodka nie byłoby współpracy różnych środowisk.

Jak będzie wyglądała kwestia komunikacji? Gości będą dowozić autobusy, nastąpi zmiana organizacji ruchu na jednopasmowy: wjazd Aleją Czereśniową, wyjazd przez Grodziszcze. Wszystko zależy od tego, czy będzie dostatecznie sucho, aby z okolicznych pól dało się skorzystać jako z parkingów – w razie niesprzyjającej aury parkingi zostaną rozmieszczone w sąsiednich wsiach. Będzie telewizyjna transmisja mszy na żywo i telebimy dla tych, którzy nie zmieszczą się do namiotu.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group