Parafia w Grodziszczu to jedna z trzech parafii rzymskokatolickich na terenie gminy Świdnica, która wykorzystała rządowe wsparcie z Programu Odbudowy Zabytków współfinansowanego ze środków Funduszu Polski Ład. W niedzielę, 27 października biskup świdnicki Marek Mendyk poświęcił odrestaurowany ołtarz przedsoborowy i konsekrował nowy ołtarz do sprawowania Eucharystii w kościele pw. św. Anny w Grodziszczu. Uroczystość zgromadziła liczne grono parafian, duchowieństwa oraz władze samorządowe gminy Świdnica wraz z wójtem gminy Bartłomiejem Strózikiem, przewodnicząca Rady Gminy Świdnica Beatą Szyszka, radną Rady Powiatu Świdnickiego Teresą Mazurek, sekretarz gminy Jadwigą Generowicz.
Działania konserwatorskie w Grodziszczu stanowiły gruntowne zabezpieczenie ołtarza przed dalszymi zniszczeniami, jak również przywrócony został jego wygląd z II połowy XIX w. ukazując oryginalne wykonanie przez ówczesnego twórcę warstwy złoceń polichromii. Tym samym dotychczasowy ołtarz główny po zakończeniu prac konserwatorskich wrócił na swoje pierwotne miejsce, a nowy wspólnota parafialna wykonała z piaskowca.
Wyjaśniając znaczenie i wyjątkowość ołtarza w świątyni ordynariusz diecezji świdnickiej Bp Marek Mendyk podkreślił, że odrestaurowanie zabytkowego ołtarza i wykonanie nowej mensy ołtarza to dzieło tutejszej parafii ma wymiar świadectwa szacunku dla wiary i chrześcijańskiej kultury.
Zgodnie z wielowiekową liturgiczną tradycją, konsekracja ołtarza jest najbardziej rozbudowanym obrzędem ze wszystkich sakramentaliów. Po odśpiewaniu litanii do Wszystkich Świętych biskup świdnicki odmówił modlitwę konsekracyjną, namaścił ołtarz Olejem Krzyżma, spalił na ołtarzu kadzidło, a następnie go okadził. Na końcu obrzędu miało miejsce nakrycie ołtarza, zapalenie świec ołtarzowych i iluminacja.
Uroczystość, która odbyła się w Grodziszczu, na długo pozostanie w sercach parafian i przybyłych gości.
Warto przypomnieć, że oprócz parafii w Grodziszczu wsparcie z budżetu państwa otrzymała również parafia pw. św. Jadwigi w Mokrzeszowie na zadanie pn. „Rewitalizacja zabytkowego kompleksu kościoła pw. Św. Jadwigi w Mokrzeszowie” oraz parafia pw. NMP Częstochowskiej w Bojanicach na zadanie pn. „Remont konserwatorski dachów kościoła p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Makowicach – przybudówki i przypory kościoła”.
***
Świątynia w Grodziszczu to perła Dolnego Śląska, murowana z kamienia, w stylu późnego gotyku. Kościół pw. św. Anny (XII-XVI w.) jest wyjątkowo cennym zabytkiem. Pierwsze przekazy pisemne o kościele i proboszczu parafii w Grodziszczu pojawiają się w dokumencie biskupa wrocławskiego, Tomasza I z 1259 r. Na uwagę zasługuje gotycki portal i wyjątkowe kute drzwi do zakrystii z XVI w. Wyjątkowe, ponieważ do dziś działa w nich średniowieczna zasuwa widłowa. Na wieży kościelnej znajdują się 3 dzwony. Najstarszy Maryjny z 1854 r., największy z 1923 r. (240 kg) i najmłodszy z 1936 r. – z napisem Daj nam pokój o Panie! Wewnątrz świątyni znajduje się późnogotycka chrzcielnica z datą dzienna 21.08.1586 i barokowy prospekt organowy z 1783 r. Organy, które zbudował Johann Jakobus Michael Burger z Nysy przebudowała w 1925 r. słynna świdnicka firma organowa Schlag und Söhne. W latach 1997-1998 i 2002 prospekt organowy i organy przeszły kapitalny remont. W prezbiterium znajdują się średniowieczne malowidła. W ośmiu kołach między malowanymi gurtami, przedstawione są symbole 4 Ewangelistów: od lewej uskrzydlony mężczyzna (symbol św. Mateusza – słabo zachowany), orzeł (symbol św. Jana), lew (symbol św. Marka) i wół (symbol św. Łukasza) oraz postacie 4 Ojców Kościoła: od lewej św. Augustyn św. Grzegorz Wielki i papież, św. Hieronim i św. Ambroży. Na ścianie północnej herbarze – słabo zachowane i na ścianie wschodniej tzw. zacheuszki ( krzyże wpisane w koło). Mianem tym zwykło się określać znaki dedykacyjne, umieszczane na ścianach świątyni w miejscu namaszczenia, dokonanego przez biskupa, w trakcie liturgii poświęcenia kościoła. Całość malowideł bogato ornamentowana w wici roślinne (winna latorośl).