Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Piękny dwudziestoletni. Biografia Marka Hłaski - Andrzej Czyżewski
Niepublikowane dotąd zdjęcia i dokumenty z życia Marka Hłaski – największej ikony polskiej literatury.
Hłasko już za życia stał się legendą, a jego przedwczesna śmierć w 1969 roku (miał zaledwie 35 lat) tylko tę legendę wzmocniła. Nazywany był polskim Jamesem Deanem, a literacko porównywany do Ernesta Hemingwaya. Autor biografii Andrzej Czyżewski – cioteczny brat Marka Hłaski – w swojej wciągającej opowieści nie tylko burzy wiele mitów, ale też przytacza wiele nieznanych faktów z życia Hłaski.
Ingrid Bergman - Charlotte Chandler
Biografia jednej z największych gwiazd Hollywood.
Ingrid Bergman była jedną z największych i najwspanialszych gwiazd w Hollywood – potem również jedną z najbardziej kontrowersyjnych, kiedy międzynarodowy skandal zagroził jej karierze. Zagrała w kilku należących już do klasyki kina filmach: „Casablanca”, „Urzeczona”, „Osławiona”, czy „Gasnący płomień”, a partnerowały jej takie hollywoodzkie ikony jak Humphrey Bogart, Cary Grant i Gregory Peck. Charlotte Chandler, przytaczając rozmowy przeprowadzone z Bergman, pozwala nam poznać wydarzenia z perspektywy aktorki i odkrywa przed nami fascynującą kobietę o złożonej osobowości, żyjącą pełnią życia.
Kobieto! Boski diable - Renata Dymna, Adam Hanuszkiewicz, Janusz B. Roszkowski
Adam Hanuszkiewicz w szczerej rozmowie o kobietach.
Adam Hanuszkiewicz mawiał, że lepiej niż na teatrze zna się tylko na kobietach. Czterokrotnie żonaty, był ich miłośnikiem i wyrafinowanym koneserem, także w praktyce. W książce opowiada o swoich fascynacjach postaciami w literaturze, jak i dzieli się przemyśleniami na temat odwiecznych sposobów obcowania płci, dylematów wynikających z miłości, zdrady, erotyki i seksu. Rozmawia niezwykle szczerze o kobietach na scenie i w życiu prywatnym, w polityce i w sztuce, w filmie i modzie. Są to również przemyślenia o relacjach kobiet z mężczyznami w minionym wieku i czasach, które dopiero nadchodzą.
Adam Hanuszkiewicz (1924–2011) – jeden z najznakomitszych inscenizatorów polskiego teatru XX wieku, drugi po Wojciechu Bogusławskim tak znaczący kreator Teatru Narodowego i legendarny dyrektor. Jego hondy z „Balladyny” i drabina z „Kordiana” przeszły do podręcznikowej historii teatru.
13 po 13. Subiektywny remanent kina - Lech Kurpiewski, Robert Ziębiński
Autorski leksykon filmowy Lecha Kurpiewskiego i Roberta Ziębińskiego.
13 kategorii filmowych, w każdej 13 dyskusji na temat 13 najważniejszych, najlepszych, tudzież najbardziej kontrowersyjnych obrazów w danej kategorii, czyli jak szybko, efektywnie i efektownie podjąć dyskusję na temat filmu.
Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam - Karolina Prewęcka
Stanisława Celińska ze swadą opowiada o aktorstwie i codzienności, o sukcesach i problemach, o autorytetach i szukaniu spokoju.
Książka jest złożona z dwóch głównych warstw: pierwszej – pełnej faktów oraz drugiej – refleksyjnej, z osobistym przesłaniem. Równolegle barwny portret Stanisławy Celińskiej tworzą jej przyjaciele i znajomi, m.in. Andrzej Wajda, Andrzej Seweryn, Daniel Olbrychski, Maciej Stuhr…
Elizabeth Taylor i Richard Burton - Christa Maerker
Historia burzliwego związku najsłynniejszej pary aktorskiej minionej epoki.
Elizabeth Taylor i Richard Burton poznali się na planie „Kleopatry”. Ją nazywano najpiękniejszą kobietą świata, jego uważano za najbardziej seksownego żyjącego mężczyznę. Elizabeth kolekcjonowała klejnoty, Richard miał ambicję być aktorem wszech czasów... Autorka patrzy z zachwytem, ale i krytycznie na nich oboje jako artystów, gwiazdy medialne i zwykłych ludzi. Analizując ten burzliwy związek z perspektywy każdego z bohaterów, stworzyła rodzaj podwójnej biografii, w której próbuje wyjaśnić ich zachowanie i decyzje odbiegające często od przyjętych norm i schematów.
John Lennon. Listy - Hunter Davies, John Lennon
Życie legendarnego muzyka i kompozytora opowiedziane w jego listach, po raz pierwszy zebranych w jednej książce. Międzynarodowa i polska premiera książki przypadła na dzień urodzin Johna Lennona.
Po raz pierwszy wdowa po Johnie Lennonie, Yoko Ono, zgodziła się na opublikowanie korespondencji artysty. Zbiór zawiera niemal trzysta listów oraz pocztówek, opatrzonych komentarzem Huntera Daviesa, autora oficjalnej biografii Beatlesów, a prywatnie znajomego Johna Lennona.
Wydawnictwo Znak
Coco Chanel. Życie intymne - Lisa Chaney
Odnalezione po latach listy i pamiętniki odkrywają największą tajemnicę Coco Chanel.
Lisa Chaney dotarła do niepublikowanych wcześniej pamiętników i listów miłosnych Chanel. Dzięki nim Coco Chanel. Życie intymne to podróż w dotychczas nieznany i niedostępny świat. Zakazana miłość, narkotyki i sekrety artystycznej bohemy. Tego nie ma w żadnej innej książce o Coco Chanel.
Śród żywych duchów - Małgorzata Szejnert
Listopad 1988 r., zaniedbana łączka na warszawskich Powązkach. Małgorzata Szejnert na każdym z pięciu symbolicznych grobów kładzie krótki list. Kartkę przyciska zniczem. Jest przekonana, że groby są puste, ale wie, że wieczorem ktoś tu przyjdzie...
Śród żywych duchów to ich poruszająca historia. Małgorzata Szejnert, mimo starannie zatartych śladów, poszukuje grobów więźniów politycznych straconych w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Zbiera relacje świadków i członków rodzin, ujawnia sposoby na obejście cenzury i zdobycie informacji w epoce strachu i nieufności. Dziennikarka w mistrzowski sposób łączy opowieść o epoce terroru i o końcu lat osiemdziesiątych, tworząc niezwykłą kronikę przełomu i początku demokratycznych przemian w Polsce.
Gangster. Prawdziwa historia agenta FBI, który przeniknął do mafii - Joaquin "Jack" Garcia , Michael Levin
Niezwykła wyprawa w świat prawdziwej nowojorskiej mafii - lektura obowiązkowa dla fanów ”Ojca chrzestnego” i ”Rodziny Soprano”... Agent specjalny Joaquin Garcia, który - niczym bohaterowie Infiltracji czy Donnie Brasco - przeniknął do mafijnych struktur. FBI nauczyło go jak mówi, je i zachowuje się chłopak z ferajny. Ta wiedza, w połączeniu z aktorskim talentem (i wielkim brzuchem!) Garci, uczyniły z niego prawdziwego mafioso, którego zdolności posłużyły do infiltracji rodziny Gambino. Jako Jack Falcone podjął się misji porównywalnej do tych, które znamy z kinowego ekranu. Ta historia jest jednak prawdziwa.
Sekretne życie Rudolfa Hessa - Stephen McGinty
Kim był Hess - szaleńcem, zdrajcą czy autorem realnego planu, który mógł zmienić losy wojny? Stephen McGinty w swojej książce dotarł do niepublikowanych wcześniej materiałów takich jak listy nazisty do rodziny, propozycje kierowane do rządu w Londynie i przede wszystkim stenogramy rozmów Hessa i przesłuchujących go oficerów wywiadu.
Ta kobieta. Wallis Simpson - Anne Sebba
Kobieta, dla której król zrezygnował z tronu. Bohaterka obsypanego Oscarami filmu "Jak zostać królem"!
Nazywana przez królową Elżbietę „tą kobietą”, nie była ani ładna, ani szczególnie błyskotliwa. Oskarżana o bycie czarownicą, kobietą lekkich obyczajów, nazistowskim szpiegiem. Dwukrotna rozwódka, która, jak głosili łowcy sensacji i plotkarze, zahipnotyzowała księcia i doprowadziła do jego abdykacji.
Anne Sebba, posługując się nieznanymi listami i wywiadami, niepublikowanymi dotąd materiałami, a nawet docierając do prywatnych notatek króla Jerzego VI, pokazuje po raz pierwszy w Polsce tę kobietę i rzuca nowe światło na tę niezwykle skomplikowana i urzekającą postać.
Wszystkie książki zaprezentowane w artykule można nabyć przez strony internetowe wydawnictw:
Prószyński i S-ka oraz Wydawnictwo Znak
Wałbrzyszek POLECA !!!