Pruski mur jest cienki i nie trzyma ciepła. W mieszkaniu Lidii Malinowskiej, wdowy, która mieszka tu z czwórką dzieci, panuje wilgoć. Meble niszczą się, a domownicy chorują na reumatyzm. Szansa na lepsze lokum pojawiła się, gdy parafia zaczęła się przygotowywać do inwestycji. Miasto obiecało pomoc w przekwaterowaniu lokatorów.
- Po wojnie państwo ulokowało mieszkańców w budynkach na terenie parafii, mamy wobec niej więc jakiś dług – tłumaczy wiceprezydent Waldemar Skórski. – Pomagamy parafii znaleźć nowe mieszkania dla lokatorów z budynku.
Gdy pierwszy raz rozmawialiśmy z zastępcą prezydenta na ten temat, mówił, że miasto nie będzie mieszkańców przeprowadzało w tym roku, bo takich rzeczy się nie robi zimą.
- Ja mogę się przeprowadzać, nawet jak będzie śnieg – zapewnia pani Lidia i pokazuje nieszczelne okna, grzyb na ścianach i piec, w którym pali, żeby ogrzać mieszkanie. – Ale przez te mury pruskie całe ciepło ucieka – mówi smutno.
Tymczasem lokatorzy z innej części budynku nie są skorzy do przeprowadzek. – Ja tu sześćdziesiąt lat mieszkam, ciężko się będzie stąd wynieść - mówi kobieta, a jej mąż przytakuje. – My mieszkamy w lesie – pokazuje na wielkie drzewa rosnące między ich domem a samym Kościołem Pokoju. – Nie wyprowadzę się do żadnego bloku.
- Sąsiedzi porobili remonty, im się tu dobrze mieszka - mówi pani Lidia. – Ja nie miałam pieniędzy, żeby remontować, mam tylko skromną emeryturę, miałam ciągle dzieci na utrzymaniu. U mnie, tu na górze, nie da się żyć.
Zapytaliśmy wiceprezydenta Skórskiego, czy nie można rodzin przeprowadzać stopniowo – rozpoczynając od tych, którzy mają najgorsze warunki lokalowe.
- Obecnie finalizujemy w urzędzie niezbędne procedury, a do końca roku przedstawimy pierwsze propozycje lokalowe przewidzianym do wykwaterowania rodzinom - zapewnił nas Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy. - Kolejność i termin przeprowadzki nie będzie jednak zależny od nas. Cztery rodziny, które obecnie zamieszkują w przy pl. Pokoju 1, same zadecydują, gdzie chcą się przeprowadzić.
W budynku przy pl. Pokoju powstanie Centrum Informacji o Zabytkach UNESCO. To przedsięwzięcie jest elementem dużego projektu odnowienia placu Pokoju i Kościoła Pokoju dofinansowanego z funduszy unijnych. Całkowita wartość projektu pod nazwą „Przebudowa i adaptacja zabytkowego budynku, stojącego na placu Pokoju 1 przy Kościele Pokoju w Świdnicy, na Centrum Promocji i Partnerstwa UNESCO” to 1 941 042,71 zł, w tym wkład Unii Europejskiej – 1 358 729,90 zł. W jego ramach przewiduje się wykonanie następujących prac budowlanych: zmianę sposobu użytkowania i układu funkcjonalnego budynku, wymianę pokrycia dachowego i części więźby, wykonanie nowej żelbetowej klatki schodowej oraz platformy dla osób niepełnosprawnych, wykonanie hydroizolacji budynku oraz nowej instalacji elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej i wentylacyjno klimatyzacyjnej, a także montaż instalacji powiadamiania o pożarze i włamaniu.