Sobota, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 1338
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Żarów: Mieszkańcy przygotowują się do rewitalizacji

Poniedziałek, 2 listopada 2015, 12:15
Autor: opr.red.
Żarów: Mieszkańcy przygotowują się do rewitalizacji
Fot. www.um.zarow.pl
Najprawdopodobniej już w kwietniu 2016 roku ruszy nabór wniosków na projekt rewitalizacji miasta. To dla samorządów ogromna szansa, aby sięgnąć po fundusze unijne na odnowę zdegradowanych budynków. Żarowianie już dziś przygotowują się do opracowania Lokalnego Programu Rewitalizacji, który jest niezbędnym dokumentem, aby sięgnąć po dodatkowe środki zewnętrzne.

Ogólne założenia programu rewitalizacji w nowym okresie programowania Unii Europejskiej na lata 2014-2020 zostały przedstawione na wczorajszym spotkaniu burmistrza Leszka Michalaka z mieszkańcami i przedstawicielami wspólnot mieszkaniowych. - Bez Lokalnego Programu Rewitalizacji nie możemy startować w konkursie na rewitalizację, a tym samym ubiegać się o środki na to zadanie. Stąd nasza propozycja, aby już dziś zastanowić, jakie inwestycje powinny zostać zrealizowane w budynkach. Potrzeb w tym zakresie jest wiele, niemniej jednak trzeba skorzystać z tak dużej szansy - mówiła podczas spotkania z mieszkańcami Anita Juralewicz z Referatu Gospodarki Lokalowej Urzędu Miejskiego w Żarowie.

Rewitalizacja budynków oraz terenów mieszkalnych w gminie Żarów realizowana będzie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego ze środków Aglomeracji Wałbrzyskiej, do której Żarów dołączył w 2013 roku. Według wstępnych zapowiedzi planowana kwota dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego ma wynieść do 85 procent wartości zadania. Na dzisiaj jeszcze nie wiadomo, czy będzie to mniejsza kwota, bo pierwsze wytyczne do programu rewitalizacji mają zostać ogłoszone dopiero pod koniec 2015 roku. - To już pewne, że w przyszłym roku ruszą pierwsze konkursy na programy związane z rewitalizacją, co oznacza, że musimy jak najefektywniej wykorzystać środki unijne, przeznaczone na to zadanie. Dlatego tak ważne są również spostrzeżenia i opinie mieszkańców w tym zakresie, bo to one będą stanowić istotny element ostatecznego kształtu Lokalnego Programu Rewitalizacji - podkreślał w trakcie spotkania burmistrz Leszek Michalak.

Dzięki poprzedniemu projektowi rewitalizacji miasta, do którego przystąpiła gmina, szesnaście wspólnot mieszkaniowych oraz jeden budynek gminny zostały wyremontowane. I dziś nie straszą już swoim wyglądem. Niektóre zyskały nowe dachy, inne nową elewację, a w jeszcze innych została wymieniona cała wadliwa instalacja. Przed gminą i jej mieszkańcami teraz kolejna szansa, aby pozostałe budynki odzyskały swój utracony blask.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group