Piątek, 18 października
Imieniny: Juliana, Łukasza
Czytających: 1143
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Krzyżowa: Minęło 35 lat

Środa, 9 października 2024, 7:54
Aktualizacja: 9:54
Autor: red
Krzyżowa: Minęło 35 lat
Fot. Gmina Świdnica
Przed nami obchody 35. rocznicy Mszy Pojednania w Krzyżowej.

W dniach 15-17 listopada 2024 r. Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wraz ze współorganizatorami: powiatem świdnickim, gminą Świdnica, Grupą Kopernika oraz Fundacją Konrada Adenauera w Polsce organizuje obchody jubileuszu 35. rocznicy Mszy Pojednania. O najważniejszych punktach tegorocznych obchodów rozmawiał wójt gminy Świdnica Bartłomiej Strózik razem z Dorotą Krajdochą - dyrektor zarządzającą i Aleksandrą Królak - Wąsowicz- dyrektor ds. rozwoju i innowacji Fundacji Krzyżowa.

To wyjątkowe wydarzenie, objęte patronatem pełnomocników rządów ds. stosunków polsko-niemieckich, Dietmara Nietana i prof. Krzysztofa Ruchniewicza, będzie nie tylko okazją do refleksji nad przeszłością, ale także do podjęcia działań na rzecz przyszłości naszych dwóch narodów. W obliczu współczesnych wyzwań, takich jak wojna na wschodzie, kryzys demokracji, czy rosnący eurosceptycyzm, potrzebujemy nowej energii do zacieśniania polsko-niemieckiej współpracy.

Spotkanie było także okazją do dyskusji o nowych formatach projektów skierowanych do mieszkańców naszej gminy. „Lato Artystyczne” otwarte dla wszystkich chętnych mieszkańców Krzyżowej i sąsiednich miejscowości może być jedną z takich propozycji. Nie zapominamy oczywiście o młodzieży i projektach wymian młodzieżowych. Listopadowe uroczystości na pewno zainicjują dyskusję o współpracy z naszymi gminami partnerskimi, a mianowicie jak ściślej ją budować wykorzystując potencjał miejsca, jakim jest Fundacja „Krzyżowa” – podkreśla Bartłomiej Strózik wójt gminy Świdnica.

Centralnym punktem obchodów będzie nabożeństwo ekumeniczne, które odbędzie się w sobotę, 16 listopada 2024 r. o godzinie 12:00 w Krzyżowej. Nabożeństwo poprowadzą biskupi Kościoła katolickiego i ewangelickiego z Polski i Niemiec.

12:00 – nabożeństwo ekumeniczne
13:15 – przemówienia przedstawicieli rządów RP i RFN: wiceministra Henryka Mościska-Dendys, ministra Klara Geywitz
14:00 – obiad
15:30 – Jak wspólnie kształtować dobre relacje polsko-niemieckie?
Dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, szkół, domów spotkań młodzieży.

17:00 – Podsumowanie i komentarz: pełnomocnicy rządów: prof. Krzysztof Ruchniewicz i Dietmar Nietan

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group