Na spotkanie przybyli prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek i wicestarosta Ryszard Wawryniewicz. Wkrótce wyznaczone zostanie spotkanie inicjujące Młodzieżową Radę Ziemi Świdnickiej. W szkołach kończą się wybory delegatów. Z każdej wyłonionych zostanie po dwóch przedstawicieli, którzy będą reprezentować społeczność uczniowską.
– Inicjatywa utworzenia Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej wyszła od młodych z Parlamentu Młodzieży Wrocławia. My z radością włączamy się w jej organizację. Cieszymy się, że wrocławscy młodzi samorządowcy wybrali Świdnicę, by podzielić się swoją 16-letnią praktyką. Z ich doświadczeniem przedsięwzięcie to ma duże szanse powodzenia. – mówił prezydent Murdzek, otwierając spotkanie. - Chcemy, by tematy podejmowane w mieście służyły także młodzieży i by młodzi świdniczanie dobrze się tu czuli. By ci, którzy wyjeżdżają się kształcić – wracali. Bez aktywności samych młodych trudno ten cel osiągnąć. Liczymy, że wspólnie z powodzeniem się to uda.
– Chcemy się lepiej poznać i wytyczyć kierunki dalszego działania. Pierwsze posiedzenie Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej planujemy na wrzesień, ale prace przygotowawcze rozpoczynamy już teraz. Pierwsze spotkanie delegatów już 9 kwietnia o godz. 10.00. Czterdziestu przedstawicieli z czterech świdnickich gimnazjów i szesnastu szkół średnich z całego powiatu spotka się na weekendowych warsztatach. To okazja, by się poznać, wybrać pierwsze władze, stworzyć statut. Szkolenie pomoże również w osobistym rozwoju. My natomiast opowiemy, jak działają rady w innych miastach. Mamy nadzieję na współpracę pomiędzy Młodzieżową Radą Ziemi Świdnickiej a Parlamentem Młodzieży Wrocławia – mówiła Helena Chlebicka z PMW, która wraz z Jakubem Skrzywankiem reprezentowała młodzież Wrocławia. Na spotkanie przybyli także delegaci świdniccy, Michalina Siennicka z Młodzieżowego Domu Kultury oraz Michał Szewczyk z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.
Wicestarosta Ryszard Wawryniewicz przybliżył historię powstania parlamentu, który wywodzi się z jednej z wrocławskich szkół. Brał udział w jego spotkaniach, ostatnie z nich było w Miliczu. – Tam pojawił się pomysł, by w pewien sposób zarazić tą ideą również młodych świdniczan. Mam nadzieję, że stanie się tak, że ta idea utrwali się w Świdnicy, że młodzi ludzie nie będą brali przykładu ze starszych, że nie pokłócą się na pierwszym spotkaniu, tylko będą wspólnie rozwijać swoją inicjatywę. – Tu wicestarosta zacytował znanego ekonomistę Krzysztofa Rybińskiego, który na swoim blogu stwierdził, że woli rozmawiać z przedstawicielami młodzieży niż z dorosłymi politykami.
– Parlament Młodzieży Wrocławia działa od 16 lat. Głos młodych ludzi jest w miastach bardzo potrzebny. Z jednej strony sami możemy podejmować różne inicjatywy, pomagać sobie wzajemnie. Z drugiej zaś podpowiadać władzom, co warto zrobić, na co zwrócić uwagę, czego potrzebuje młodzież. Wybraliśmy Świdnicę, bo dużo się o tym mieście mówi, staje się ono coraz ważniejsze w regionie. Dzieje się tu dużo dobrego. Od paru lat również współpracujemy z innymi młodzieżowymi radami – mówił Jakub Skrzywanek. – Do 2 kwietnia będziemy mieli pełną listę nazwisk. – Michał Szewczyk opowiedział o wyborach w III LO. – Nie cieszyło się to na razie dużym zainteresowaniem, ale dzięki temu nie było problemów z wyborem kandydatów. - Joanna Chojnowska z MDK podkreśliła, że jego główna siedziba nadaje się na miejsce, w którym będą mogli spotykać się przyszli parlamentarzyści. – Budynek jest otwarty po południu, mamy zaplecze gastronomiczne, mamy także pewne doświadczenie we współpracy z organizacjami młodzieżowymi w kraju i za granicą – mówiła.
Spotkanie będzie miało miejsce w hotelu przy OSIR, zaproszonych zostało 40 osób. Wrocławscy parlamentarzyści planują spotykać się z naszymi przynajmniej raz do roku.
Co daje Rada i dlaczego warto w niej działać?
· forum rozwijania współpracy między szkołami ziemi świdnickiej,
· miejsce, gdzie pomysły młodych na zmiany, projekty i inicjatywy mogą od razu zostać przedstawione prezydentowi, burmistrzom, wójtom, staroście lub radom miejskim i radzie powiatu,
· miejsce, gdzie można będzie pracować nad polepszaniem życia uczniów w szkołach i regionie,
· możliwość współpracy z władzami gmin, powiatu i kuratorium,
· możliwość wyjazdów na szkolenia i spotkania młodzieżowych rad miast, tam zawsze można nabyć ciekawe umiejętności.
Bliższe informacje o działaniu Parlamentu Młodzieży Wrocławia oraz o organizacji Młodzieżowej Rady Ziemi Świdnickiej można uzyskać na www.pmw.org.pl/mrzs