Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1919
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: Młodzi Odwagi!– do zdrowego życia!

Niedziela, 2 czerwca 2013, 10:48
Aktualizacja: 10:50
Autor: red.
Świdnica: Młodzi Odwagi!– do zdrowego życia!
Fot. użyczone
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 105 w Świdnicy w ramach realizacji ogólnopolskiego programu Młodzi Odwagi!– do zdrowego życia! zrealizowali działanie pod hasłem: „Mniam, mniam– zrób to sam”

Dzieci z klasy Ib oraz IIa obejrzały prezentację multimedialną pt. „Smacznie i zdrowo”, która przypomniała im piramidę zdrowego żywienia, stała się okazją do powtórzenia wiadomości o wartościach odżywczych warzyw i owoców. Dzieci bardzo spontanicznie wypowiadały się na temat ulubionych potraw z wykorzystaniem warzyw, wiedziały, dlaczego picie kolorowych napojów jest szkodliwe, w jaki sposób codzienne spożywanie nabiału (szczególnie mleka) pozytywnie wpływa na rozwój organizmu. Na zajęciach wykorzystano plakat „Anatomia zdrowej kanapki”, który otrzymaliśmy od organizatorów akcji. Tego dnia smakowitymi gośćmi klasowymi były: marchewka, rzodkiewka, szczypiorek i jabłka. Co ciekawe, okazało się, że jakoś lepiej smakują, gdy pani pokroi je w plasterki słupki i poczęstuje dzieci, niż gdy po prostu wyjmujemy je ze śniadaniówki.

Dzieci samodzielnie wykonały surówkę z marchewki i jabłka. Wcześniej obie klasy pracowały na specjalnych kartach- klasa Ib miała za zadanie przeczytać przepis na wykonanie surówki. Klasa IIa musiała ułożyć we właściwej kolejności etapy wykonania surówki. Zadanie dodatkowym dla obu klas było stworzenie wesołego rysunku, którego bohaterami są składniki surówki.

Dzieci świetnie bawiły się przy wymyślaniu haseł, zachęcających do spożywania warzyw i owoców. Oto niektóre propozycje::
„Mniam, mniam- owocki Ci dam”
„Mniam, owoce kocham”
„Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”
„Jemy witaminki- mamy zdrowe minki”
„Rzodkiewka i pietruszka są zdrowe dla brzuszka”
„Żyj owocowo i kolorowo”
„Jedz zdrowo- żyj kolorowo”.

Hasła te zostały później wykorzystane przy tworzeniu plakatów, które zawisły na tablicy przed klasą tak, aby inni uczniowie naszej szkoły mogli je podziwiać.

Każde dziecko zaniosło do domu „przypominajkę” dla rodziców, w której zawarte zostały podstawowe zasady dietetyczne dla dzieci w młodszym wieku szkolnym:

Dla rodziców:
Pyszna, zdrowa gruszka niech wpada do brzuszka … i nie tylko ona.
Dzienne zapotrzebowanie energetyczne najmłodszych dzieci wynosi ok. 1400-2000 kcal

Codzienna dieta powinna składać się z pięciu lekkostrawnych dań. W menu powinny się znaleźć produkty mleczne i fermentowane, które są źródłem łatwo przyswajalnego wapnia, niezbędnego do prawidłowego kształtowania układu kostnego. Zaleca się, by każdego dnia dziecko wypijało szklankę mleka lub jadło jogurt, kefir albo maślankę.

W codziennych posiłkach nie może zabraknąć warzyw oraz owoców zawierających błonnik, witaminy i składniki mineralne. Na talerzu powinny znaleźć się węglowodany w postaci ryżu, makaronów czy ziemniaków oraz chude mięso lub ryby, dostarczające aminokwasów, nienasyconych kwasów tłuszczowych i cennych pierwiastków, m.in. magnezu, wapnia, jodu czy fosforu.
Trzeba pamiętać, że im starsze dziecko, tym mniej rodzice kontrolują co jadło w ciągu dnia.

Pamiętajmy:
Dieta powinna być urozmaicona.
Należy kontrolować ilość oraz regularność posiłków.
Śniadanie najważniejszym posiłkiem dnia.
W szkole też trzeba zjeść - na II śniadanie przygotowujemy dziecku kanapkę lub jogurt i owoce. Jeśli maluch nie może obyć się bez słodkiej przekąski spakujmy do plecaka zbożowy batonik czy wafelek z mlekiem, który świetnie smakuje
i dostarcza cennego wapnia. Do picia w szkole najlepsze będą naturalne soki owocowe, warzywne, woda mineralna. Słodkie, gazowane napoje nie są wskazane. Oprócz braku witamin charakteryzuje je duża ilość kalorii.
Podwieczorek –deser mleczny albo owocowy będzie idealnym rozwiązaniem. Kolacja nie może zawierać dań ciężkostrawnych, aby uczeń po pełnym wrażeń dniu mógł spokojnie zasnąć.
Zachowanie odpowiedniej wagi - jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma nieprawidłową wagę (waży za dużo lub za mało), koniecznie zgłoś problem lekarzowi lub dietetykowi.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group