Decyzja o tymczasowym zawieszeniu kursowania niektórych pociągów Koleje Dolnośląskie podjęły w porozumieniu z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, który odpowiada za organizację transportu kolejowego w regionie.
- Stale monitorujemy rozwój sytuacji epidemicznej. Wprowadziliśmy szereg procedur dla zapewnienia bezpieczeństwo naszym załogom. Obserwując jednak frekwencję na poszczególnych trasach oraz chcąc ograniczyć zagrożenie wirusem dla pracowników zdecydowaliśmy o ograniczeniu siatki połączeń. – powiedział Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich – Zrezygnowaliśmy z połączeń, na których frekwencja w ostatnich dniach była bardzo niska. Zachowaliśmy jednak, chociaż w ograniczonym zakresie, połączenia na każdej z obsługiwanych do tej pory stacji.
Wcześniej spółka wprowadziła już ograniczenia w kursowaniu pociągów międzynarodowych. Od 14 marca wstrzymano polaczenia kolejowe do Czech, natomiast od 15 marca połączenia do Niemiec. Pociągi Kolei Dolnośląskich nadal jednak obsługiwały krajowe odcinki wspomnianych tras.
Zawieszone pociągi
Zmiany dotyczą w sumie 125 pociągów, których trasy ulegną czasowemu skróceniu lub całkowitemu zawieszeniu. Wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od 20 marca 2020 r.
Najwięcej zmian będzie dotyczyło pociągów obsługujących trasy w obrębie aglomeracji wrocławskiej. Czasowo zawieszone zostanie kursowanie z Wrocławia 9 par pociągów do Kątów Wrocławskich, 7 par pociągów do Trzebnicy oraz 5 par pociągów do Jelcza-Laskowic.
- Pracując nad zmianami w rozkładzie jazdy kierowaliśmy się chęcią zapewnienia pasażerom możliwości dojazdu do pracy – dodał Rodak – Dolnoślązacy stosując się do zaleceń rządu wyraźnie ograniczyli swoje podróże, frekwencja w pociągach Kolei Dolnośląskich od momentu ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego wynosi od 15 do 25 proc. normalnego zapełnienia – zakończył rzecznik prasowy spółki.
Zawieszone zostanie również kursowanie pociągów w regionie. Zmiany dotkną połączeń do Międzylesia, Żmigrodu, Rawicza, Ziębic, Kłodzka, Kudowy Zdroju, Oleśnicy, Krotoszyna, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, Szklarskiej Poręby, Bielawy, Lubania Śląskiego, Węglińca, Bolesławca, Zgorzelca, Tuplic, Żar, Lubina i Legnicy.
Wszystkie zmiany mają charakter czasowy, a okres ich obowiązywania będzie zależał od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.