Festiwal Bachowski zainauguruje koncert społeczny w Galerii Świdnickiej o godzinie 18:30. Zagra Franz Marc Ensemble. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Znakomite koncerty w wykonaniu wybitnych zagranicznych i polskich artystów odbywać się będą od 27 lipca do 6 sierpnia.
Dzięki Festiwalowi Bachowskiemu Świdnica przez kilka dni przełomu lipca i sierpnia jest celem podróży melomanów z całego kraju, a także z zagranicy. Nic dziwnego, ponieważ program wydarzenia obfituje w gwiazdy najwyższych lotów. W ubiegłym roku wystąpiła czołówka międzynarodowych artystów m.in. muzycy z Akademie für Alte Musik Berlin – laureaci nagrody Grammy czy Cameron Carpenter – amerykański mistrz gry na organach. W tegorocznej edycji również nie zabraknie utalentowanych muzyków. Wystąpią m.in. Kristian Bezuidenhout, światowej sławy pianista, Cantus Zöllen wraz z Konradrm Junghänse, niezwykle utalentowani śpiewacy czy znakomitej klasy brytyjski dyrygent - Paul Goodwin.
Muzyka w najlepszym wydaniu to nie jedyny atut festiwalu. Magnesem, który przyciąga wielu melomanów są niecodzienne miejsca i obiekty w których rozgrywane są koncerty. Wymienić tu należy Kościół Pokoju, ale także kościół św. Józefa w Pożarzysku, zabytkowy młyn w Siedlimowicach czy pałac w Bielawie. Po raz pierwszy także festiwalowy koncert odbędzie się we wnętrzach zabytkowej Bazyliki w Strzegomiu.
- Festiwal Bachowski wkroczył w okres pełnoletniości. W tym roku przypada jego 18-ta edycja. Przez ten czas dorastał, zmieniał swoją formułę, wychodził naprzeciw oczekiwaniom widzów z innowacyjnymi projektami, ale zawsze zachowywał swojego ducha, którego czuć od pierwszych koncertów. Obecnie jest to impreza kompletna, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Począwszy od doskonałych koncertów w przepięknych wnętrzach zabytkowych świątyń dla wymagających koneserów muzyki klasycznej po mniejsze, bardziej kameralne wydarzenia towarzyszące, skierowane do całych rodzin z dziećmi – mówi Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
Jednocześnie jest to impreza otwarta dla wszystkich. Młodzi muzycy mogą brać udział w zajęciach Akademii Bachowskiej, a każdy – bez względu na wiek – może wziąć udział w organizowanym flash mobie. Tradycją festiwalu są też weekendowe pikniki romantyczne, urządzane na terenie urokliwego Pałacu Dębowego w Bielawie czy śniadania na trawie w pobliżu zabytkowego młyna w Siedlimowicach.
W tym roku cykl wydarzeń muzycznych odbywa się pod hasłem „W poszukiwaniu wyrazu naszych dni”. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej www.bach.pl.