Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1782
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Strzegom: Myśl zamknięta w kamieniu

Środa, 11 lipca 2012, 8:22
Aktualizacja: 8:23
Autor: red
Strzegom: Myśl zamknięta w kamieniu
Fot. użyczone
Już po raz piąty Strzegom staje się miejscem zmagań polskich i zagranicznych rzeźbiarzy z twardą materią artystycznego wyrazu, jaką jest granit. Wszystko to za sprawą odbywającego się po raz piąty Międzynarodowego Strzegomskiego Pleneru Rzeźby w Granicie 2012. Po raz pierwszy organizatorem tegorocznej edycji rzeźbiarskiego biennale jest Stowarzyszenie Wspierania Kultury " Akcja".

W niedzielę 8 lipca w Centrum Aktywności Społecznej "Karmel" odbyło się uroczyste otwarcie pleneru. Wzięli w nim udział rzeźbiarze, zarówno uczestnicy tegorocznego sympozjum, jak i nasi lokalni twórcy, władze gminy, przedstawiciele sponsorów oraz mieszkańcy miasta zainteresowani tą dziedziną sztuki. Zebranych gości przywitała dyrektor SCK Bożena Bojanowska-Czuk, która przedstawiła artystów i sponsorów przedsięwzięcia oraz zaprosiła mieszkańców gminy do śledzenia wydarzeń towarzyszących plenerowi. Do zebranych zwrócił się burmistrz Strzegomia Zbigniew Suchyta, kładąc w swoim przemówieniu nacisk na to, jak istotną sprawą jest współpraca prywatnych podmiotów, jako sponsorów oraz samorządu w roli mecenasa sztuki przy organizacji dużych przedsięwzięć artystycznych. Głos zabrali również rzeźbiarze. Każdy z artystów kolejno zaprezentował publiczności swoje artystyczne credo. Szczególnie poruszającym momentem było wystąpienie Stanisława Cukiera. "Rzeźbiąc postać człowieka nie rzeźbię jego rąk czy nóg, ale rzeźbię jego sprawy, problemy i emocje. Tak zawsze powtarzał mój mentor prof. Kenar i ta myśl jest obecna zawsze w mojej twórczości" - mówił do zgromadzonych.

Całość spotkania poprowadził Krzysztof Kalinowski, który także przedstawił prezentację ukazującą z pewną dozą humoru historię strzegomskich sympozjów rzeźby. Wspomnienia poprzednich imprez zamknęła projekcja filmu stworzonego podczas pleneru w 2010 roku, w niezwykły sposób opowiadającego o inspiracjach twórców oraz emocjach towarzyszących powstawaniu monumentów. Na zakończenie inauguracyjny wykład o polsko-czesko-słowackich sympozjach rzeźby organizowanych na zamku w Grodźcu wygłosił Bogdan Wajberg - uczestnik bieżącej edycji pleneru, a na co dzień wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Niedzielnemu wydarzeniu towarzyszyła również wystawa prac i fotografii przedstawiających rzeźby artystów, biorących udział w plenerze. Eksponaty zebrane w salach Izby Tradycji CAS Karmel wzbudzały duże zainteresowanie i emocje odbiorców.

W tegorocznym plenerze weźmie udział siedmiu artystów z Polski i zagranicy: Stanisław Cukier, Jerzy Fober, Bogdan Wajberg, Dariusz Kowalski, Grzegorz Niemyjski oraz Martin Kuchař z Czech. Funkcje komisarza pełni w tym roku rzeźbiarz z Wrocławia Ryszard Zarycki.

Cieszyć może fakt, że z każdym plenerem powiększa się grono sponsorów. Bieżącą edycję wspierają przedsiębiorcy związani z branżą kamieniarską. Udostępniają oni artystom miejsce w swoich zakładach, służą wsparciem technicznym i narzędziami, fundują materiał, w którym rzeźbią artyści. Są wśród nich: współtwórca pleneru Zenon Kiszkiel, a także Krzysztof Skolak (Granex Sp. z o.o.), Ryszard Goliński (Wekom II Sp. z o.o.), Bogusław Solima (Piramida Sp. z o.o.), Andrzej Cybuch (Skamet), Józef Gromiec (D&J Kamieniarstwo), Ryszard Chęciński reprezentujący Grabinex Sp. z o.o. oraz Jan Łobodziec (Przedsiębiorstwo Przeróbki Granitu). Stowarzyszenie Wspierania Kultury " Akcja" na organizację pleneru pozyskało z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego dotację w wysokości 20 tys. zł i od Gminy Strzegom - 26 760 zł.

Podczas trwania pleneru artyści jeszcze trzykrotnie spotkają się z mieszkańcami miasta. Kolejne dwa seminaria na temat rzeźby planowane są na 18 lipca i 1 sierpnia. Natomiast wernisaż prac plenerowych rozpocznie się 12 sierpnia o godz.13:00 uroczystym odsłonięciem rzeźb na strzegomskim rynku. Już dziś wszystkich serdecznie zapraszamy do śledzenia plenerowych wydarzeń.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group