Dziewczęta pojawiły się w Miejskim Ośrodku Zdrowia, gminnej przychodni, już o 8.00 rano. Lekko zestresowane, ale uśmiechnięte.
- Wiemy, że ta szczepionka chroni przed zachorowaniem na raka szyjki macicy – mówiły gimnazjalistki. – Ale trochę boimy się igły – przyznawały.
Do ośrodka zajrzał na chwilę burmistrz miasta, Bogdan Kożuchowicz. - To dobrze, że rodzice zgodzili się na te szczepienia, tu przecież chodzi o wasze zdrowie – podkreślał, dodając otuchy najbardziej przestraszonym uczennicom.
Szczepionka Silgard będzie podana każdej dziewczynce trzykrotnie. Kolejna tura w grudniu, a ostatnia dawka będzie podana w marcu. Koszt zaszczepienia 80 dziewcząt to około 30 tys. zł. W roku 2011 podobna grupa 13-latek także została zaszczepiona. Szczepienia w pełni finansuje samorząd.
- Profilaktyka jest niezwykle ważna, dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie tego programu już od ubiegłego roku – mówi burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Pieniądze w budżecie miasta zostały zabezpieczone na akcję i mam nadzieję, że wszyscy rodzice, których córki będą mogły być nią objęte, skorzystają z niej, gdyż w ten sposób mogą uchronić swoje dzieci przed groźnymi chorobami.
***
Wirus HPV (z ang. Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka odgrywający bardzo istotną rolę w powstawaniu raka szyjki macicy. Wirus wywołuje infekcję średnio u 15% zarażonych osób w różnym stopniu, w zależności od wieku i innych demograficznych uwarunkowań. Za powstawanie raka szyjki macicy odpowiedzialne są niektóre typy HPV. HPV. Ponad 2/3 przypadków raka szyjki macicy spowodowane jest przez typy wirusa HPV 16 i 18.