Na przestrzeni ostatnich 4 lat liczba mieszkańców gminy zwiększyła się o 143 osoby, 8 lat o 754 osoby, a 12 lat o 1254 osoby. Analizując dane meldunkowe pod kątem liczby mieszkańców tylko z ostatnich 12 lat, to tak jakby na mapie gminy pojawiło się kolejne, duże sołectwo porównywalne do Witoszowa Dolnego, Mokrzeszowa czy Słotwiny.
- Przyrost mieszkańców to z pewnością zasługa procedury planistycznej przy opracowaniu planów zagospodarowania przestrzennego. W latach 2004/2005 byliśmy już gotowi z planami dla siedmiu obrębów. Rozpoczęła się sprzedaż działek. Był to bum inwestycyjny, domy powstawały jak grzyby po deszczu, co w efekcie przyniosło wzrost liczby mieszkańców. W kolejnych latach pojawiały się następne plany dla naszych miejscowości, a w ślad za tym i nowi mieszkańcy, z czego bardzo się cieszymy – mówi Teresa Mazurek.
Co znajduje się w pakiecie powitalnym?
Przede wszystkim list gratulacyjny skierowany do nowo narodzonych mieszkańców gminy i ich rodziców. Jest w nim metryczka dotyczącą malucha. Ciekawostką listu są także historyczne wydarzenia na świecie i w Polsce, a najważniejszym wydarzeniem w gminie Świdnica są właśnie narodziny naszych nowych mieszkańców. W liście znajdują się także notowania obejmujące kursy walut, złota i ropy, które miały miejsce w dniu narodzin. Mamy nadzieję, że ten właśnie list będzie miłą pamiątką i skarbnicą wiedzy dla dziecka, z chwilą osiągnięcia pełnoletniości. Pakiet powitalny zawiera również pieluchy, kocyk i środki do pielęgnacji noworodka.
- Nowością od tego roku jest segregator pediatryczny z cennymi poradami dla rodziców dziecka i miejscem na dokumentację medyczną. Można w nim znaleźć przydatne informacje dotyczące badań profilaktycznych u dzieci, jak przygotować się do badań laboratoryjnych, pobytów w szpitalu, jakie dokumenty zabrać na wizytę u lekarze i wiele innych cennych informacji. Są też zakładki na wyniki z badań, które z pewnością uporządkują gromadzoną dokumentację medyczną dziecka – podkreśla Teresa Mazurek, wójt gminy.
Wyprawka kierowana jest do osób zameldowanych w gminie Świdnica. Jest to podyktowane faktem, że w momencie rejestracji narodzin dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, to rodzice podejmują decyzję, w której gminie chcą zameldować swoje dziecko. Średni koszt wyprawki to kwota 150 zł brutto.
To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Każdego bliźniaka urodzonego w 2019 r. i zameldowanego w gminie Świdnica planujemy witać kwotą 1000 zł.