Przepisy ruchu drogowego szczegółowo regulują kwestię ruchu pieszych i pojazdów. Podstawowe przepisy zna prawie każdy, jednak o tym, że nie wszyscy się do nich stosują mówią policyjne statystyki. Taki stan rzeczy wynika nie tylko z niewłaściwych zachowań na drodze pieszych czy też rowerzystów, ale również niezgodnych z przepisami ruchu drogowego zachowań kierujących pojazdami w stosunku do nich.
Dlatego policjanci Wydziału Ruchu Drogowego komendy wojewódzkiej we Wrocławiu przeprowadzili na terenie województwa dolnośląskiego, działania pod kryptonimem „NIECHRONIENI UCZESTNICY RUCHU DROGOWEGO", mające na celu poprawę ich bezpieczeństwa. W wyniku przeprowadzonej akcji funkcjonariusze ujawnili łącznie 1359 wykroczeń, popełnionych przez kierujących pojazdami, rowerzystów i pieszych.
Największą grupę ujawnionych wykroczeń, bo 51 % ogółu stanowiły wykroczenia popełniane przez pieszych. Były, to przede wszystkim wykroczenia polegające na przechodzeniu przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, ale także niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, czy też przemieszczanie się po ścieżce rowerowej zamiast po chodniku.
Kolejną grupę wykroczeń, bo ponad 45 %, w tym również zaistniałych w stosunku do „niechronionych uczestników ruchu drogowego”, popełnionych zostało przez kierujących pojazdami. Były to m.in. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, czy też nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.
Blisko 4 % z ogólnej liczby ujawnionych wykroczeń, stanowiły wykroczenia popełniane przez rowerzystów. Dotyczyły one m.in. nieprawidłowego wyposażenia roweru - np. oświetlenia, jazda wzdłuż przejścia dla pieszych, czy też korzystania z chodnika tam gdzie jest obowiązek korzystania z istniejących dróg dla rowerów.
Bez wątpienia do liczby wypadków przyczyniają się też m.in. zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne, opady deszczu, silny wiatr, itp. Często piesi poruszają się w ciemnych ubraniach, które w porach wieczorowo - nocnych czynią ich niewidocznymi. Stosowanie elementów odblaskowych przez tę grupę uczestników ruchu drogowego niewątpliwie zwiększa ich bezpieczeństwo. Przede wszystkim poprawia ich widoczność, co pozwala na wcześniejsze zauważenie ich przez kierujących i wykonanie bezpiecznego manewru.
Ponadto rowerzyści i motorowerzyści poprzez właściwe oświetlenie swoich pojazdów oraz korzystanie z kasków ochronnych również sami dbają o swoje bezpieczeństwo.
(KWP Wrocław)