Nowa publikacja, podobnie jak poprzednie książki o tej tematyce: „Sakralne obiekty Strzegomia” autorstwa Walentego Wyrwy oraz „Strzegomskie kościoły i klasztory” Krzysztofa Kaszuba, ukazuje piękno i ciekawą historię reliktów średniowiecznej zabudowy naszego miasta. Jest jednak pod kilkoma względami w stosunku do nich nowatorska. Przede wszystkim katalog opisywanych w niej budowli nie ogranicza się tylko do obiektów sakralnych. W książce zamieszczono również teksty o świeckich konstrukcjach: murach obronnych i Wieży Dziobowej. W publikacji oprócz opisu perły śląskiego gotyku, jaką bez wątpienia jest bazylika, znalazły się rozdziały traktujące o mniejszych strzegomskich kościołach pw. św. Barbary, św. Antoniego i św. Jadwigi. - Po raz pierwszy w tak staranny sposób został udokumentowany obecny stan naszych małych kościołów pomocniczych parafii św. App. Piotra i Pawła – mówi koordynator projektu Krzysztof Kalinowski. - W książce znalazł się ich dokładny opis, ale co najważniejsze pierwszy raz ukazano ich piękno na licznych fotografiach przedstawiających elewacje zewnętrzne oraz wnętrza – dodaje.
Z faktu ukazania się książki zadowolony jest także ks. prałat Marek Babuśka – Staraniem wielu osób i instytucji udało się przywrócić dawny blask naszym parafialnym kościołom. Wiele zostało jeszcze do zrobienia, ale nasza książka pokazuje, jak bardzo zmieniły się te najstarsze, architektoniczne perły miasta i ich otoczenie w ciągu ostatnich lat.
Uzupełnieniem treści są stare fotografie, na których utrwalono, jak wyglądały opisywane w książce obiekty na przełomie wieków. Dla obcokrajowców zamieszczono także opisy zabytków w języku angielskim i niemieckim. Publikację wyróżnia także jakość techniczna – trwała, sztywna oprawa oraz bogactwo ilustracji. W założeniach autorów ma bowiem stanowić ona nie tylko źródło historycznej informacji, ale ma być także zapisem obecnego stanu strzegomskich zabytków epoki średniowiecza.