Jedną z form poznawania innych kultur i obyczajów panujących w innych krajach, jest wymiana młodzieży. Wspiera ona rozwój i edukację młodych ludzi. Międzynarodowa wymiana młodzieży jest bardzo popularnym sposobem na nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami w rożnych krajach. W takich akcjach ukryty jest ogromny potencjał. I choć głównym celem wymiany młodzieży jest poznawanie języków obcych oraz obyczajów innych państw, to jednak te korzyści są dużo większe. Dla naszej grupy to przede wszystkim przybliżenie struktury pracy i poznanie funkcjonowania tamtejszej młodzieży. Przedstawiciele organizacji młodzieżowej w Maldegem wiele działań wykonują społecznie, otrzymują przysłowiową wędkę, a nie rybę. To bardzo cenne doświadczenie, które nam jako reprezentantom młodzieżowej rady, daje szersze spojrzenie na aktywne działanie w naszym regionie. Ludzie z którymi przebywaliśmy byli bardzo otwarci, sympatyczni i zorganizowani. Takie wizyty są bardzo kształcące. Dają również możliwość podpatrywania sprawdzonych już wzorców, które można będzie przenieść na nasz grunt – mówi Marta Adamczyk, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy Świdnica, uczestniczka wyjazdu
Międzynarodowa wymiana młodzieży to jedna z form kontaktów między młodymi ludźmi z różnych zakątków Europy. W naszych działaniach dotyczących obustronnej wymiany zachęcamy młodzież do poznawania europejskich sąsiadów, a poprzez to do kształtowania własnej świadomości obywatelskiej. Dzięki działaniu i współpracy chcemy wychować młode pokolenie ludzi, którym nie będzie obojętny otaczający ich świat. Bardzo ważna w tym względzie jest integracja młodzieży Polski z młodzieżą innych krajów, którą konsekwentnie realizujemy i rozwijamy w oparciu o nasze miasta partnerskie i mieszkańców gminy Świdnica – mówi wójt gminy Teresa Mazurek.
Młodzież z gminy Świdnica gościła już po raz 4 w Maldegem. Każde z tych spotkań poświęcone było innemu tematowi. W grudniu ubiegłego roku młodzież włączyła się w humanitarny projekt, realizowany przez młodzież z miasta Maldegem, którego głównym celem zbiórka środków finansowych na rzecz uzdatnia źródeł wody pitnej w Afryce. Tym razem były rozgrywki sportowe i ekologia. Bliska lokalizacji gminy Maldegem od Morza Północnego sprzyjała rozgrywkom gier zespołowych na plaży. Młodzież spróbowała swoich sił w grze „Bulbbs”. Był również czas na zwiedzanie Maldegem, pobliskiego miasta Gent a także Eaklo – miasta gdzie odbywa się tradycyjne święto balonów i zawodów z nimi związanych.
Organizatorzy włożyli w nasze spotkanie mnóstwo pracy, energii ale przede wszystkim serca. Przekonałyśmy się też jak ogromne możliwości daje znajomość języka angielskiego, który naprawdę „otwiera świat”. Mamy nadzieję, ze sprostamy organizacji rewizyty w naszej gminie, którą planujemy jeszcze w tym roku. Być może podczas najbliższych dożynek gminnych w Burkatowie – mówią uczestnicy wyjazdu.