Udział w spotkaniu wzięli przedstawiciele zarządów większości Rodzinnych Ogrodów Działkowych ze Świdnicy. Ze strony miasta była prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska, jej zastępca Krystian Werecki, dyrektor Wydziału Dróg i Infrastruktury Miejskiej Maciej Gleba, jego zastępca Jarosław Markowski, a także Małgorzata Osiecka, dyrektor Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Architektury, a także przedstawiciele Wydziału Gospodarki Odpadami.
Niepokój u części działkowców mogła wzbudzić nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym. Wprowadza ona szereg zmian w przepisach, z których najważniejszym jest plan ogólny, który zastąpi studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. W przeciwieństwie do studium będzie on aktem prawa miejscowego. To znaczy, że będzie miał moc prawną. Jego ustalenia dadzą podstawę do uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Trzeba będzie w nim określić strefy planistyczne oraz gminne standardy urbanistyczne. Prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska odniosła się do krążących w przestrzeni publicznej pogłosek o planach likwidacji części ogrodów działkowych w mieście.
- Nie mamy planów zamykania czy likwidacji jakichkolwiek ogrodów działkowych w Świdnicy. To jawna nieprawda i każdy kto rozpowszechnia te informacje działa na szkodę miasta, mieszkańców i działkowiczów. Dbamy o te tereny i ich użytkowników. Nie ma więc mowy o żadnej likwidacji ogrodów działkowych w mieście – podkreślała w trakcie spotkania Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.
Sporo uwagi podczas spotkania poświęcono tematowi odpowiedniej gospodarki odpadami na terenach ogrodów działkowych. Urzędnicy przypomnieli o konieczności segregacji odpadów przez użytkowników ROD oraz o pilnowaniu terminów składania tzw. deklaracji śmieciowych.
- Zarządy ogrodów działkowych muszą pamiętać, że w okresie jesiennym i zimowym kiedy mieszkańcy nie korzystają z ogrodów działkowych, muszą składać korekty do deklaracji za odbiór odpadów, aby uniknąć opłat w tym okresie. Te tzw. „zerowe deklaracje” muszą być składane odpowiednio wcześniej. Wydział Gospodarki Odpadami jest zawsze otwarty na sugestie od działkowców – mówił Krystian Werecki, zastępca prezydent Świdnicy.
W trakcie spotkania urzędnicy poinformowali także o planach zwiększenia tegorocznych funduszy na inwestycje w infrastrukturę na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W tym roku pula dotacji ma wzrosnąć do 65 tysięcy złotych. Granty udzielane są przez miasto od 2019 roku. Środki te mają wspomagać realizację prac związanych m.in. z remontem lub budową ogrodzeń, alejek, dróg dojazdowych, sieci energetycznych lub wodociągowych, przy czym dotacja nie może przekraczać 50% kosztów realizacji przedsięwzięcia i nie może być większa niż 10 tys. zł nakładu na zadanie.