Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1784
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świdnica: O szkolnej demokracji w IV LO

Sobota, 31 marca 2012, 6:34
Aktualizacja: 16:51
Autor: Kamila Furmanek i Maciej Janas
Świdnica: O szkolnej demokracji w IV LO
Fot. użyczone
Uczniowe z IV Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, Kamil Furmanek i Maciej Janas wzięli udział w projekcie „Szkoła demokracji– XVIII Sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży”.

Tematyka tegorocznej sesji dotyczy realiów funkcjonowania szkolnych samorządów i ich wkładu w rozwój demokracji. Nagrodą dla finalistów jest uzyskanie mandatu poselskiego Posła na Sejm Dzieci i Młodzieży oraz udział w posiedzeniu podczas uroczystej sesji SDiM planowanej 1 czerwca 2012 r.
Licealiści postanowili zorganizować dwie debaty, z Młodzieżową Radą Świdnicy oraz szkolną, gdzie oprócz uczniów zaproszono także władze szkoły, samorządowców
i działaczy organizacji pozarządowych. Debaty zostały poprzedzone przeprowadzeniem ankiet wśród uczniów i obecnych działaczy samorządu szkolnego, dotyczących słabych
i mocnych stron szkolnej samorządności. Podczas realizacji projektu, Kamil i Maciej zwrócili się o pomoc również do Posłanki Anny Zalewskiej, z którą przeprowadzili wywiad na temat roli samorządu w funkcjonowaniu szkoły.
Wyniki przeprowadzonych wcześniej ankiet stały się wskazówką do przeprowadzenia szkolnej debaty i wskazały kierunki zmian. Podczas szkolnej debaty uczniowie wspólnie
z zaproszonymi gośćmi rozmawiali o sposobach uatrakcyjnienia szkolnej demokracji,
tak, by zainteresować nią większe grono uczniów. Okazuje się bowiem, że najwięszką bolączką młodych ludzi jest właśnie obojętność.

Wśród wniosków wskazano m.in. docenienie inicjatyw samorządów przez władze szkoły, potrzebę organizacji "szkolnego referendum" jako sposobu partycypacji uczniów
w podejmowaniu decyzji, upowszechnienie dokumentów szkolnych, dotyczących praw
i obowiązkow ucznia, wyodrębnienie Wewnętrznego Systemu Oceniania ze Statutu Szkoły
i jego uaktualnienie, a także konieczność wydawania szkolnej gazetki, w której przedstawiane będą m.in. obecne prace samorządu, zmiany w dokumentach szkolnych itp.. Uznano również, że wybory do Samorządu Uczniowskiego powinny odbywać się co najmniej po 3 miesiącach od rozpoczęcia roku szkolnego.
Pozostaje liczyć, że przedstawiony przez Kamila i Macieja projekt zostanie doceniony przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i już 1 czerwca zobaczymy ich w ławach sejmowych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group