Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1355
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jaworzyna Śląska: Obustronna korzyść

Czwartek, 17 października 2024, 13:45
Autor: red
Jaworzyna Śląska: Obustronna korzyść
Fot. UM Jaworzyna Śląska
Zwiedzanie muzeum, spotkania z niezwykłymi osobami, nauka wspólnej historii i języka, mnóstwo dobrej zabawy – z całą pewnością uczestnicy wymiany między szkołami w Jaworzynie Śląskiej i Pfeffenhausen nie mogli narzekać na nudę. Współpraca na stałe wpisała się do kalendarium szkolnych wydarzeń i jest kontynuowana od ponad 20 lat. W tym roku, w dniach od 7 do 11 października w naszej gminie gościli goście z Niemiec.

Organizatorzy jak zawsze stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla uczestników ciekawy program zajęć, który rozpoczął się zwiedzaniem Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Nie zabrakło również zajęć zapoznawczych i sportowych w bibliotece multimedialnej, hali sportowej oraz na boisku przed szkołą.

– Szczególnie poruszającą częścią pierwszego wspólnego dnia spotkań uczniów była popołudniowa wizyta w pałacu Melitty Sallai w Morawie, która jako świadek historii opowiadała o swoim pełnym wydarzeń, niezwykle bogatym życiu spędzonym na ucieczce i wygnaniu po drugiej wojnie światowej – relacjonuje koordynatorka wymiany Barbara Dzikowska.

Melitta Sallai urodziła się w 1927 roku w Morawie jako córka właściciela ziemskiego. Po opuszczeniu posiadłości wyjechała do Niemiec, w późniejszych latach mieszkała we Francji, Portugalii i Angoli, gdzie wraz z mężem przez 27 lat prowadziła plantację kawy. W 1992 r. wróciła do Morawy, do domu swoich rodziców, założyła Fundację Św. Jadwigi oraz przedszkole dla mieszkańców wsi. Obecnie pałac jest ośrodkiem edukacyjnym i miejscem spotkań młodzieży z Polski i Niemiec w celu promowania dialogu międzykulturowego.

Podczas pobytu w naszej gminie uczniowie z Niemiec odwiedzili także Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Krzyżowej. To tu w czasie drugiej wojny światowej pod rządami Helmuta Jamesa von Moltke działała grupa oporu przeciwko reżimowi nazistowskiemu, która nosiła nazwę „Kręgu z Krzyżowej”. Jej członkowie zostali aresztowani i straceni przez gestapo w 1944 r. W 1989 roku ówczesny kanclerz Niemiec Helmut Kohl oraz premier Polski Tadeusz Mazowiecki podczas słynnej mszy pojednania w Krzyżowej podjęli decyzję o budowie międzynarodowego miejsca spotkań. Uczniowie zwiedzili również wystawę plenerową „Odwaga i pojednanie”, która ma formę labiryntu i jest symbolem krętych dróg do pojednania w stosunkach polsko-niemieckich. Uczestniczyli także w zabawach integracyjnych, prowadzonych przez pracowników fundacji, warsztatach introligatorskich oraz w zajęciach tworzenia książeczki poetyckiej w stylu japońskim „haiku”.

Nie zabrakło również wycieczki do stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia. Tu nie tylko zwiedzili najpiękniejsze historycznie ulice centrum miasta, ale też odbyli rejs po Odrze i odwiedzili zoo. Tu głównym punktem zwiedzania było Afrykarium.

Na zakończenie uczniowie obdarowali się prezentami, wszyscy uczestnicy otrzymali oprawione portrety wykonane podczas warsztatów w pracowni w Krzyżowej.

– Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy w choćby najmniejszym stopniu przyczynili się do organizacji tegorocznej wymiany szkolnej. To wydarzenie nie tylko wzbogaca uczniów intelektualnie, ale też uczy szacunku do tradycji i spuścizny narodowej. Jest również ważnym motywatorem do nauki języków obcych oraz otwarcia na inną kulturę i narodowość – podsumowuje Barbara Dzikowska.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group