Jest to jedno z największych i najbardziej kosztownych działań profilaktycznych prowadzonych przez samorząd. Całą akcję rozpoczęto w styczniu 2008 roku, kiedy to zaszczepiono 19 jedenastolatek. Podczas kolejnej akcji zakwalifikowano 26 dziewcząt, natomiast ostatnia grupa liczyła 19 osób. Łącznie podczas całej profilaktyki przeciwko wirusowi HPV prowadzonej przez gminę Dobromierz zaszczepiono 64 osoby.
Dzięki uprzejmości kierowników dwóch Niepublicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobromierzu i Roztoce oraz pielęgniarek, obsługa dziewcząt przez personel odbyła się bezpłatnie.
Kolejna akcja szczepienia profilaktycznego rozpocznie się w kwietniu 2010 r., tradycyjnie poprzedzą ją spotkania informacyjne dla rodziców oraz osób dorosłych zainteresowanych profilaktyką przeciwko wirusowi HPV. Tym razem zaszczepione zostaną 24 dziewczęta z rocznika 1999.
W 2009 roku na terenie gminy Dobromierz przeprowadzono także inne akcje profilaktyczne. W lutym na terenie Zespołu Szkół w Roztoce firma z Gdańska przeprowadziła bezpłatne badania mammograficzne dla mieszkanek gminy Dobromierz. Badania polegały na wykonaniu 4 projekcji (po dwie projekcje na każdą pierś). Akcją profilaktyczną zostały objęte panie w wieku od 50 do 69 roku życia. Niestety, na 200 zaproszonych kobiet przebadały się zaledwie 42 panie.
Także w Roztoce w NZOZ "Zdrowie" przez cały rok 2009 można było bezpłatnie wykonać profilaktyczne badania cytologiczne dzięki programowi NFZ. Akcja ta skierowana była do kobiet między 26 - 50 rokiem życia. Łącznie przebadano 220 osób. Wszystkie kobiety chcące się przebadać nadal mogą to uczynić, ponieważ przedsięwzięcie wciąż trwa. Mieszkańcy gminy wzięli także udział w programie kardiologicznym, mającym na celu wykrywanie zagrożeń powodujących choroby układu krążenia. Do badań tych uprawniono konkretne osoby wytypowane przez NFZ - przebadano 100 mieszkańców.
Podobnie jak badania cytologiczne, także i te będą kontynuowane w roku bieżącym.