Samorządowcy z kilkunastu gmin subregionu wałbrzyskiego zobowiązali się w niej do dekarbonizacji, czyli i odejścia od stosowania węgla i innych paliw kopalnych do 2030 roku.
Deklarację, symbolicznie podpisywaną w Starej Kopalni w Wałbrzychu, zdecydowało się poprzeć kilkudziesięciu przedstawicieli samorządów z subregionu wałbrzyskiego, tj.: Wałbrzycha, powiatu wałbrzyskiego, świdnickiego, kłodzkiego, ząbkowickiego, dzierżoniowskiego i kamiennogórskiego. Dokument ten pokazuje wspólną, ambitną, wizję i determinację w realizacji Sprawiedliwej Transformacji i odejścia od paliw kopalnych na rzecz OZE. To mocne zobowiązanie zostało podyktowane zagrożeniem dla ludzi i środowiska w wyniku gwałtownych zmian klimatycznych wywołanych działalnością człowieka.
Wykorzystując wsparcie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji UE, inne źródła środków zewnętrznych oraz własne zasoby budżetowe samorządowcy chcą przygotować i zrealizować program dekarbonizacji. Będzie dotyczył m.in. likwidacji pieców węglowych, rozwoju odnawialnych źródeł energii, wykorzystania energii elektrycznej i wodoru jako źródła energii w transporcie
Największe nadzieje wiąże się właśnie z Funduszem Sprawiedliwej Transformacji, dlatego uczestnicy spotkania zaapelowali również do Rady Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej o zwiększenia wsparcia dla funduszu w Polsce i na Dolnym Śląsku.