„Okiem Młodych” to impreza, podczas której prezentowane są najnowsze i najciekawsze krótkometrażowe filmy dokumentalne twórców do 30. roku życia. Dokumenty młodych reżyserów to doskonała szansa na poznanie świeżego, wnikliwego i odważnego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Podczas pokazów pofestiwalowych zobaczymy sześć najlepszych filmów tegorocznej edycji, wybranych przez Jury w składzie: Tadeusz Sobolewski (przewodniczący), Paweł Wysoczański i Jędrzej Morawiecki.
Będą to wyróżnione: „Obóz” Tomasza Jeziorskiego, „2×2″ Izabeli Kiszczak, „Nils” Aleksandry Maciejczyk i „Pocztówka” Bartka Tryzny, uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury „Lecieć – nie lecieć” Anieli Gabryel oraz zwycięski film szóstego „Okiem Młodych” - „Osiemnastka” Marty Prus, nagrodzony „za wyczucie rytmu, zwartość kompozycyjną, za umieszczenie motoru fabularnego na tyle silnego, że mógłby powieźć nas znacznie dalej, drogą długiego metrażu. Przede wszystkim jednak za uczciwość wobec bohaterki, za wrażliwość obserwacji, ale i opowiadania w naturalistyczny i jednocześnie nienachalny sposób o brutalnej rzeczywistości”.
W listopadzie zapraszamy na trzy spotkania:
- 7 listopada, o godzinie 18:00, rozpoczniemy pierwszy, pofestiwalowy pokaz laureatów w Galerii 44 na świdnickim Rynku;
- 9 listopada zwycięskie filmy tegorocznej edycji zostaną wyświetlone podczas 15 Festiwalu Kultury Niepopularnej w Wołowie;
- 17 listopada dokumenty laureatów zobaczymy we wrocławskim Klubie Salvador przy Placu Solnym 16 – tam będzie miał miejsce pokaz w ramach „KinoNiedziel”.
Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.
To nie koniec tournee po Dolnym Śląsku – wkrótce informacja o kolejnych projekcjach.
Na pokazy zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.
Wszelkie szczegóły na www.okiemmlodych.pl
VI Festiwal Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych” – nagrodzone filmy
„Osiemnastka”, reż. Marta Prus, 19 min. – Grand Prix – nagroda „Złote Oko”
Dokument krótkometrażowy poświęcony wychowance Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łodzi, która kończy osiemnaście lat. Po uzyskaniu pełnoletniości może opuścić ośrodek. Na wolności Gosia pragnie wyprawić imprezę z okazji osiemnastych urodzin. W rodzinnych Skierniewicach zetknie się z rzeczywistością, która zweryfikuje jej potrzeby i marzenia.
„Lecieć- nie lecieć”, reż. Aniela Gabryel, 18 min. – Nagroda Specjalna Jury, Nagroda Publiczności
Na cienkim pasmie lądu, pomiędzy jeziorem a morzem, grupa naukowców prowadzi swoje badania. Zawieszeni między niebem a ziemią próbują odkrywać tajemnice, skrywane przez otaczającą ich dziką naturę.
„Obóz”, reż. Tomasz Jeziorski, 18 min. - wyróżnienie
Najmłodsi mają 9 lat, najstarsi 17. Spędzone razem wakacje mają nauczyć ich dyscypliny i silnej woli. Nie wszystkie dzieci dają sobie z tym radę. Każde z nich inaczej musi poradzić sobie ze wzmożonym wysiłkiem, stresem, własnymi słabościami.
„2×2”, reż. Izabela Kiszczak, 12 min. - wyróżnienie
Na jednym z turnusów rehabilitacyjnych w Centrum Zdrowia Dziecka pojawiają się Ala, Tomek, Wiola i Piotrek. Czy taki turnus to dla nich tylko i wyłącznie szansa na poprawę stanu zdrowia, czy w czasie pobytu zyskają coś jeszcze?
„Nils”, reż. Aleksandra Maciejczyk, 15 min. - wyróżnienie
Opowieść o Nilsie, wrażliwym i wszechstronnie utalentowanym chłopcu i jego rodzinie.
„Pocztówka”, reż. Bartek Tryzna, 10 min. - wyróżnienie
Film jest dokumentalną opowieścią o gatunku ludzkim, nakręconą na wypadek nawiązania kontaktu z obcą cywilizacją. Można się z niej dowiedzieć czym odżywiają się ludzie, czemu się ubierają i jak się rozmnażają.