Zakończyły się konsultacje dotyczące zagospodarowania zielenią Parku Młodzieżowego. Przeprowadzono je w formie badania opinii mieszkańców poprzez ankiety, które dostępne były w formie papierowej, a także na stronie internetowej urzędu. Wzięło w nich udział 21 osób, z czego znacząca większość wyraziła pozytywną opinię. W formie elektronicznej przesłano 15 ankiet, z czego 13 było pozytywnych, jedna negatywna, a w jednym przypadku osoba nie miała zdania. Do urny złożono także 6 ankiet, z czego 5 osób oceniło projekt zagospodarowania zielenią parku pozytywnie, a 1 osoba negatywnie.
Przypomnijmy, że Park Młodzieżowy ma charakter leśny, wpisany jest do rejestru zabytków. Głównym założeniem projektowym jest więc jedynie uzupełnienie i podkreślenie zieleni istniejącej z zachowaniem jej leśnego charakteru. Działania projektowe polegały na odtworzeniu historycznych alei drzew, podkreśleniu linii nasypów byłych fortyfikacji, zaznaczeniu istnienia byłych cmentarzy (garnizonowego i katolickiego), wzbogaceniu warstwy krzewów wysokich i niskich, a także uzupełnieniu runa. Wprowadzono również nasadzenia drzew pełniące funkcje zastępcze dla drzew przewidzianych do usunięcia ze względów sanitarnych i bezpieczeństwa. Struktura gatunkowa szaty roślinnej parku powinna być zgodna z okresem końca XIX w., dlatego w doborze gatunkowym wykorzystano gatunki rodzime z istniejącej szaty roślinnej i jako uzupełnienie - gatunki introdukowane, ale o podobnej formie i charakterze do całego założenia.
W parku zakończyła się już budowa linii energetycznych, a na finiszu są prace pielęgnacyjne drzew. Za kwotę ponad miliona złotych realizuje je konsorcjum firm „Ogrody” Grzegorz Szmidla i Firma Handlowo Usługowa „Borowski” Wojciech Borowski. Rozpoczął się już także remont ciągów komunikacyjnych. Za to zadanie oraz budowę infrastruktury technicznej i małej architektury odpowiada świdnicka firma Zakład Robót Teletechnicznych TELFA Wacław Kruk. Jego koszt to ponad 3 miliony 400 tysięcy złotych.
Świdnica otrzyma na rewitalizację Parku Młodzieżowego ponad 7 milionów 120 tysięcy złotych. Będzie to już kolejne zielone miejsce, po Ogrodzie Różanym, Parku Centralnym i Parku Sikorskiego, które doczeka się gruntownej modernizacji. Dofinansowanie pochodzić będzie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt rewitalizacji, według złożonego projektu, to ponad 9 milionów 188 tys. złotych. Inwestycja obejmie całą powierzchnię, czyli około 11 hektarów.
Oddzielnym zadaniem, które Urząd Miejski chce zrealizować w przyszłym roku, jest odbudowanie słynnej altany i fontanny, co niestety według założeń POIŚ nie może zostać dofinansowane. Do 15 września ma zostać przygotowany projekt odbudowy altany. Miasto planuje wykonanie tej części zadania po uzyskaniu środków przeznaczonych na ratowanie zabytków.