Ośrodek Sportu i Rekreacji w Świebodzicach powstał 1 września 1975 r. Jego pierwszym obiektem był kompleks przy ul. Rekreacyjnej, w którego skład wchodził basen odkryty, kręgielnia oraz lodowisko, którego nie ma już od wielu lat. Z biegiem lat powstawały kolejne obiekty: boisko i sala sportowa do piłki ręcznej przy ul. Żwirki i Wigury (także już nieistniejące), stadion na ul. Sportowej (gruntownie zmodernizowany w ostatnich dwóch latach), hala sportowo-widowiskowa oraz Wodne Centrum Rekreacji. OSiR posiada też boiska: na Osiedlu Piastowskim, na Osiedlu Sudeckim oraz świeżo wybudowany Orlik, a także w Cierniach. W ośrodku pracuje 36 osób.
- O imprezach, które organizujecie, słychać w całym mieście ale i nie tylko – podkreślał burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Takie wydarzenia jak koncert Chóru Aleksandrowa, występ Bieriozki czy koncert zespołu Myslovitz promowały Świebodzice w całym regionie.
Dyrektor Zieliński wręczył podziękowania w postaci dyplomu oraz pamiątkowego medalu wszystkim tym, którzy współpracują z OSiR-em i wspierają go w jego działaniach, organizacji imprez, itp. Te sympatyczne wyróżnienia powędrowały w ręce m. in. władz miasta, poseł Anny Zalewskiej, Marzeny Korony-Kruk, szefowej wydziału promocji UM, komendanta świebodzickiej policji Andrzeja Dobiesa i szefa strażaków Piotra Sułka.
Ponieważ były to urodziny, był też tort - w kształcie boiska, goście wznieśli także toast za „jubilata” symboliczną lampką szampana. Obecni mogli też podziwiać pokaz siły mięśni przygotowany przez Mateusza Brzuchacza, świebodzickiego kulturystę, który miał za zadanie zmierzyć się z „siłaczkami” z OSiR-u. - Oczywiście: panie były lepsze – śmieje się Agnieszka Bielawska-Pękala z UM Świebodzice. Na scenie zaprezentowali się też młodzi podopieczni Mariusza Cieślińskiego, mistrza świata w boksie tajskim, a finałowym punktem atrakcji był mecz piłki nożnej pań: drużyna Urzędu Miejskiego kontra drużyna OSiR. Wygrały gospodynie 6:1.