Czwartek, 21 listopada
Imieniny: Janusza, Konrada
Czytających: 1793
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rogoźnica: Pamieci Ofiar KL Gross–Rosen

Wtorek, 31 lipca 2012, 8:14
Aktualizacja: 8:15
Autor: red
Rogoźnica: Pamieci Ofiar KL Gross–Rosen
Fot. użyczone
Muzeum Gross–Rosen w Rogoźnicy rozpoczęło zbiórkę publiczną, z której wszystkie ofiary przekazane zostaną na budowę Pomnik Zagłady, niezwykłego monumentu Kamienne Piekło, upamiętniającego Ofiary KL Gross–Rosen.

Pieniądze wrzucać można do skarbony ustawionej w głównym budynku ekspozycyjnym Muzeum.Udział w zbiórce daje możliwość współtworzenia tego niezwykle ważnego dla polskiej i europejskiej tożsamości projektu. W ten sposób każdy może realnie przyczynić się do powstania upamiętnienia Ofiar jednego z najcięższych obozów w systemie niemieckich obozów koncentracyjnych i zagłady.

W 2005 roku Fundacja Kamieniołomy Gross-Rosen, utworzona z inicjatywy Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, zleciła i sfinansowała opracowanie planu zagospodarowania ponad 12 hektarów kamieniołomu przekazanego wcześniej przez tę Fundację do Muzeum Gross-Rosen. Powstał wtedy unikatowy projekt Pomnika Zagłady, pod nazwą Kamienne Piekło, opracowany przez architekta Mirosława Nizio. Koncepcja Pomnika w formie monumentalnej instalacji architektoniczno-rzeźbiarskiej została oparta o staranną analizę źródeł historycznych opisujących życie i męczeństwo więźniów, z troską o zachowanie aury miejsca.

Pełne symboliki elementy kompozycji: monumentalna ściana stalowa i prowadzące do niej schody, Krypta, Znicz, mała i duża platforma widokowa, „Droga Pamięci”, doskonale korelują z surowym pięknem granitowego kamieniołomu. Projekt Kamienne Piekło stanowi wyjątkowe przedsięwzięcie w historii polskiej turystyki Miejsc Pamięci, stwarzając możliwość wprowadzenia w Muzeum Gross-Rosen nowych form edukacji historyczno-społecznej.

Całkowita wartość Projektu szacowana jest na 29,9 mln złotych. Głównie finansowany będzie on ze środków Unii Europejskiej. Część pieniędzy przekaże organizator Muzeum, samorząd województwa dolnośląskiego, zaś część pochodzić będzie z prowadzonych zbiórek publicznych oraz od darczyńców prywatnych i instytucjonalnych.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group