Podobnie rzecz się ma w przypadku Ireneusza Pałaca, zastępcy prezydenta. Dziś zapytaliśmy go, czy on i prezydent złożą ślubowanie. – Ta sprawa jeszcze jest otwarta – powiedział nam Ireneusz Pałac. Telefon Wojciecha Murdzka milczy, a Stefan Augustyn, rzecznik prasowy magistratu, mówi, że odpowiedzieć będzie nam mógł najwcześniej w poniedziałek.
Polskie prawo jest nieco zagmatwane. Pierwszą sesję rady należy zwołać w ciągu 7 dni od oficjalnego obwieszczenia o wynikach wyborów. A więc do 2 grudnia. Były przewodniczący rady – Michał Ossowski (który nie został wybrany w tej kadencji) zwołał sesję na środę, 1 grudnia. A dopiero w niedzielę, 5 grudnia, świdniczanie wybiorą ostatecznie prezydenta.
Wojciech Murdzek startował i na szefa gminy, i na radnego. I zdobył mandat rajcy. Teraz powinien złożyć ślubowanie, ale jeśli to zrobi, to naruszy ustawowy zakaz łączenia funkcji prezydenta z wykonywaniem funkcji radnego. I wygaśnie jego mandat szefa gminy. A w Świdnicy zapanuje bezkrólewie. Podobny zakaz obowiązuje zastępcę szefa gminy.
Jeśli Wojciech Murdzek odmówiłby złożenia ślubowania, przepada mu mandat radnego. I w razie wygranej Adama Markiewicza urzędujący jeszcze dziś prezydent znika z lokalnej sceny politycznej.
Co się więc wydarzy? Najprawdopodobniej Wojciech Murdzek i Ireneusz Pałac nie pojawią się na sesji. Podobna sytuacja będzie w Świebodzicach. Tam też zwołano sesję na 1 grudnia. Podczas jej pierwszej części ślubować będą radni. Później ma się odbyć ślubowanie burmistrza. A ponieważ Bogdan Kożuchowicz wygrał i jedne, i drugie wybory, to na wszelki wypadek nie pojawi się na pierwszej części sesji. W Świebodzicach obrady ruszają o godz. 15.30.
W Świdnicy sesja ma się rozpocząć o godz. 11.00. Radny senior, Janusz Szalkiewicz, ma otworzyć pierwsze obrady. To on, radny Sojuszu Lewicy Demokrarycznej, który nieprzerwanie pełni tę funkcję od dwudziestu lat, poprowadzi rajców do ślubowania. I będzie prowadził obrady aż do wyłonienia przewodniczącego.
Zaproponowany przez Michała Ossowskiego porządek obrad wygląda następująco:
1. Otwarcie sesji przez radnego seniora - Pana Janusza Szalkiewicza i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Odegranie hymnu państwowego.
3. Informacja Przewodniczącego Miejskiej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów.
4. Ślubowanie Radnych Rady Miejskiej.
5. Ustalenie porządku obrad I sesji Rady Miejskiej.
6. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.
7. Wybór Przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy:
a) powołanie Komisji Skrutacyjnej
b) zgłaszanie kandydatów na funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy
c) przeprowadzenie głosowania i podjęcie uchwały.
8. Przejęcie przez Przewodniczącego Rady Miejskiej w Świdnicy obowiązku prowadzenia sesji
od radnego seniora.
9. Wybór dwóch Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Świdnicy:
a) powołanie Komisji Skrutacyjnej
b) zgłaszanie kandydatów na funkcję Wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Świdnicy
c) przeprowadzenie głosowania i podjęcie uchwały.
10. Zakończenie I sesji Rady Miejskiej w Świdnicy.