- Naszym celem jest przełamanie stereotypów związanych z wizytą w gabinecie stomatologicznym i rozbudzenie w dzieciach ciekawości małego odkrywcy między innymi poprzez przedstawienie w przyjazny sposób działania niektórych urządzeń. Pokażemy, że można polubić wizytę u dentysty traktując ją jak ciekawą zabawę. W 6 szkołach, w 8 pierwszych klasach przeprowadzimy pogadanki- zajęcia edukacyjne, podczas, których wykwalifikowana pielęgniarka na modelach zębów zapozna dzieci z techniką mycia zębów, odpowiednią higieną jamy ustnej- używaniem nici dentystycznych, szczoteczek, międzyzębowych itp. Omówi, także ważną dla zdrowia zębów dietę, a także zapozna z wadami zgryzu i metodami ich korekcji – informuje wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.
W ramach zachęcenia dzieci do samodzielnego dbania o higienę jamy ustnej na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymają zestawy szczoteczek, past i przyborów służących dbaniu o zęby. - Dzieci zostaną także poddane przesiewowym badaniom stomatologicznym w kierunku występowania próchnicy i wad zgryzu. Badania przeprowadzone zostaną przez wykwalifikowanego lekarza stomatologii w gabinecie znajdującym się w hali sportowej w Witoszowie Dolnym. Klasa, która przyjedzie na badania spędzi także miło czas bawiąc się z animatorem w sali gimnastycznej. Spośród bawiących się dzieci opiekun (wolontariusz) pojedynczo odprowadzał będzie dzieci na badania, unikając w ten sposób narastania stresu związanego z oczekiwaniem na badania. Każde dziecko otrzyma naklejkę dzielnego pacjenta – mówi Justyna Sara-Hryncyszyn ze Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Grodziszcze „Sztafeta Pokoleń”, które realizuje projekt.
Dla każdej klasy przewidziano także trwały plakat informujący o prawidłowej higienie jamy ustnej oraz ciekawą książeczkę o wizycie u stomatologa. Wydrukowane zostaną także ulotki informacyjne dla wszystkich dzieci i ich rodziców uczęszczających do szkół podstawowych. Przekazane zostaną one podczas zebrań rodziców. Przeprowadzony zostanie także konkurs rysunkowy związany z tematyką projektu.
- Wyniki badania wraz z uwagami i zaleceniami, a także skierowaniem na badania w a ramach NFZ zostaną przekazane rodzicom, a ogólna statystyka występowania próchnicy w populacji dzieci klas pierwszych sporządzona na podstawie rejestru opracowanego na potrzeby projektu przekazana zostanie do Urzędu Gminy Świdnica – dodaje Julia Calów z Urzędu Gminy, odpowiedzialna za współpracę z organizacjami pozarządowymi.
Wartość realizowanego projektu opiewa na kwotę 11250 zł. w tym dofinansowanie z budżetu gminy wynosi 10 tys. zł.
W roku 2011 w ramach programu „Zdrowe Dziecko” organizowanego przez Studenckie Koło Naukowe przy Klinice Transplantacji Szpiku, Hematologii i Onkologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu, obejmującego badania profilaktyczne służące ocenie stanu zdrowia dzieci uczęszczających do przedszkoli i szkół, przebadano 86 uczniów z Pszenna. Zmiany próchnicze stwierdzono w 48,8% przypadkach, zarówno w zębach mlecznych jak i stałych, a u 3,5% stwierdzono wady zgryzu.
W 2012 r. również przy pomocy studentów koła naukowego udało się przebadać dzieci. Uzyskane wyniki wykazały, że w badanej populacji dzieci przedszkolnych i szkolnych frekwencja próchnicy wynosiła 48,84% (odpowiednio: przedszkole- 55%, szkoła podstawowa: 46,45%) i była nieznacznie wyższa u chłopców w porównaniu z dziewczętami.
W oparciu o przeprowadzone badania kliniczne stwierdzono ponadto, że liczba PUW określająca nasilenie próchnicy u badanych uczniów wynosiła 1,71, oznacza to, że średnio u jednego badanego 1,7 zęba zaatakowanych było próchnicą. Wady zgryzu stwierdzono u 22 uczniów, co stanowiło 10,23% badanych. Z przedstawionych zatem danych wyraźnie widać jak ogromnym problemem jest zdrowie i profilaktyka.
(UG Świdnica)