Piłka Nocna to inicjatywa, która został opracowany wspólnie ze Szkocką Federacją Piłkarską, pod Patronatem Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jej celem jest promowanie zdrowego stylu życia i prospołecznych postaw wśród młodzieży. Sport kształtuje pozytywne postawy. Na boisku wszyscy są równi, nie ma lepszych i gorszych, o wyniku rywalizacji decydują umiejętności i zaangażowanie zawodników, a nie ich status materialny, czy społeczny. Sport uczy zasad rywalizacji „fair play”, szacunku wobec innych uczestników, samodyscypliny, czy też systematyczności
- Pomysł na Piłkę Nocną przywędrował do nas ze Szkocji – mówi Lech Guzowski, pomysłodawca projektu. – Od kilku lat z powodzeniem gramy we Wrocławiu, cieszymy się, że teraz możemy objąć inicjatywą kolejne regiony.
Granie w godzinach wieczornych nie jest przypadkowe. To czas, kiedy dzieciom i młodzieży brakuje zorganizowanych zajęć. Spędzają czas przed komputerem lub telewizorem albo szukają sposobów na zabicie nudy na własną rękę.
Badania prowadzone w Szkocji i Anglii, gdzie odbywają się podobne projekty, wskazują, że dzięki regularnemu udziałowi w zajęciach sportowych zmieniają się postawy młodzieży i jakość funkcjonowania całych społeczności. W rejonach objętych projektami Midnight League i Kickz, na których wzorowana jest Piłka Nocna, przestępczość nieletnich spadła nawet o 28%. Sport odgrywa też niebagatelną rolę w dbaniu o zdrowie najmłodszych, co jest szczególnie istotne w świetle raportów, mówiących o tym, że polskie dzieci spędzają zbyt wiele czasu przed komputerem i tyją najszybciej w całej Europie.
Pierwsze zajęcia Piłki Nocnej odbędą się na boisku przy ul. Ułańskiej, w piątek, 23 sierpnia, o godz. 19:00. Organizatorzy zapewniają sprzęt sportowy, a nad przebiegiem zajęć czuwać będzie profesjonalny trener. Nie trzeba wcześniej się zapisywać – wystarczy przyjść i grać, zgodnie z hasłem projektu: „Wpadaj – gramy!”.
Wszelkie informacje można uzyskać u koordynatora przedsięwzięcia pod numerem telefonu 733 32 12 42 lub mailowo pod adresem: pilka.nocna@gmail.com
Projekt finansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.