Poniedziałek, 16 września
Imieniny: Edyty, Kamili, Kornela
Czytających: 3654
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Gmina Świdnica: Po gminnych dożynkach

Wtorek, 27 sierpnia 2024, 13:03
Autor: red
Gmina Świdnica: Po gminnych dożynkach
Fot. Gmina Świdnica
Tradycyjne Dożynki Gminne stanowiące ukoronowanie trudu pracy rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy zgromadziły licznie przybyłych mieszkańców gminy oraz gości, którzy wspólnie świętowali zakończenie prac polowych. Wybrano najpiękniejszy wieniec dożynkowy i publiczności, stragan dożynkowy oraz wręczono tytuły Zasłużony dla Rolnictwa i Honorowy Obywatel Gminy Świdnica.

Elementem rozpoczynającym każdą uroczystość dożynkową w gminie Świdnica jest korowód dożynkowy. Podczas przemarszu do miejsca, w którym odbywało się święto dziękczynienia za plony, sołectwa zaprezentowały długo i rzetelnie przygotowywane, wspaniałe wieńce. Na czele korowodu – przygrywająca orkiestra, starosta i starościna tegorocznych dożynek oraz przedstawiciele sołectw Lutomia Górna i Lutomia Dolna, będący współorganizatorami tegorocznych dożynek.

Dalej w korowodzie nie zabrakło oczywiście przedstawicieli i mieszkańców poszczególnych sołectw, władz gminy oraz miast partnerskich – Żukowa (Polska), Maldegem z Belgii, Lampertheim z Niemiec oraz Adrii z Włoch. Po korowodzie dożynkowi goście uczestniczyli w uroczystej Mszy św. na boisku sportowym w Lutomi Górnej, której przewodniczył J.E. Ks. bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej. Był to moment zadumy i rozmyśleń, ale także wdzięczności Bogu za tegoroczne plony.

By tradycji stało się zadość podczas Dożynek Gminnych nie mogło zabraknąć staropolskiego obrzędu, polegającego na dzieleniu się poświęconym i upieczonym z tegorocznych zbóż chlebem oraz programu artystycznego „Misterium Chleba”.

To punkt dożynek, podczas którego goście z szerokimi uśmiechami i zachwytem podziwiali wysęp „Ludowo – Estradowego Zespołu Mokrzeszów” oraz „Zespołu Ale Babki” – polskie tańce ludowe i śpiew oraz przedstawienie obrzędów okraszone humorem i tradycją.

Tradycyjnym bochnem chleba sprawiedliwie dzielili wśród zaproszonych gości Bartłomiej Strózik wójt gminy Świdnica i Beata Szyszka przewodnicząca Rady Gminy Świdnica.

Przez cały czas trwania uroczystości dożynkowych przy scenie prezentowane były wieńce poszczególnych sołectw. Przybrały kształty korony, kielicha, serca, a także kapliczek. Wykonane z pszenicy, owsa, jęczmienia, kwiatów, różnego rodzaju dekoracji. W każdym z nich widać ogrom włożonej pracy, kreatywności i skrupulatności, każdy był dokładnie oglądany i fotografowany przez zachwyconych gości Dożynek, każdy zasługuje na uznanie i wielkie brawa.

Podczas Dożynek Gminnych ogłoszono konkurs na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy. Komisja przyznała następujące miejsca:

miejsce I – wieniec sołectwa Wilków,
miejsce II – wieniec sołectwa Boleścin,
miejsce III – wieniec sołectwa Pogorzała.
Nagrodę publiczności za Najładniejszy Wieniec Dożynkowy otrzymało sołectwo Komorów.

Serdecznie gratulujemy

Nagrodę otrzymała także mieszkanka gminy Świdnica, która wzięła udział w głosowaniu na najpiękniejszy wieniec. O jej wygranej zadecydował wybrany spośród wielu – szczęśliwy los. Gratulujemy.

Nieodłączną częścią Dożynek Gminnych są oczywiście sołeckie stragany dożynkowe, bardzo chętnie przez Państwa odwiedzane, ale co niezwykle ważne, przygotowane przez przedstawicieli sołectw z wielkim zaangażowaniem i kreatywnością – nawiązują do staropolskiej tradycji, zawsze pomysłowo ozdobione, przyciągające zapachami najrozmaitszych pyszności.

Pierogi, pieczone ziemniaki, dziczyzna, wędzone szynki, owocowe nalewki, miody i wiele wiele innych dóbr to to, co gościom Dożynek sprawiło najwięcej przyjemności. Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowania straganów i wszystkich, pysznych dań składamy wielkie podziękowania.

Podczas Dożynek ogłoszono Konkurs na Najpiękniejszy Stragan. Komisja przyznała następujące miejsca:

miejsce I – stragan Gospodarzy tegorocznych Dożynek – Lutomi Dolnej i Lutomi Górnej;
miejsce II – stragan sołectwa Słotwina;
miejsce III – stragan sołectwa Witoszów Dolny.
Serdecznie gratulujemy.

Dożynki Gminne były okazją do tradycyjnego uhonorowania „Zasłużonych dla rolnictwa” z gminy Świdnica. Rolnicy, którzy w tym roku otrzymali specjalne odznaczenia, to:

Pan Czesław Brzyk jest mieszkańcem miejscowości Lutomia Dolna, gm. Świdnica. W 1980 r ukończył szkołę rolniczą i rozpoczął pracę w Spółdzielni Kółek Rolniczych na stanowisku mechanik ciągników rolniczych. Od 1984 roku zatrudniony i przyjęty na członka w Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Lutomi Górnej, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego. Jego staż pracy w Rolnictwie wynosi 44 lata. W 2003 roku przejął po rodzicach pasiekę pszczelarską. Jest ona najstarszą pasieką w Lutomi Dolnej. Członek Polskiego Związku Pszczelarskiego w Świdnicy. Przez 12 lat był członkiem Rady Sołeckiej w Lutomi Dolnej z czego 8 lat pełnił funkcję przewodniczącego rady, pracując społecznie na rzecz mieszkańców Lutomi Dolnej. Pan Czesław jest cenionym i szanowanym mieszkańcem Gminy Świdnica.

Pan Krzysztof Siekierka jest mieszkańcem miejscowości Lutomia Górna, gm. Świdnica. Od najmłodszych lat jest związany z rolnictwem. Jako dziecko pomagał na gospodarstwach swoich dziadków, następnie ukończył szkołę rolniczą. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej podjął pracę w nieistniejącej już Spółdzielni Kółek Rolniczych w Lutomi jako traktorzysta i kombajnista. Obecnie uprawia 10ha pola specjalizując się w produkcji zbóż. Jest również pasjonatem hodowli gołębi pocztowych i w tej dziedzinie odnosi sukcesy. Pan Krzysztof jest cenionym i szanowanym mieszkańcem Gminy Świdnica.

Pan Ryszard Masłyk jest mieszkańcem miejscowości Lutomia Górna, gm. Świdnica. Od 1985 r. jest pracownikiem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Lutomi. W 2001 roku hobbistycznie zainteresował się pszczelarstwem z biegiem lat powiększając swoją pasiekę, która liczy dzisiaj ok. 30 uli. Gospodarkę pasieczną prowadzi w cyklu zamkniętym począwszy o produkcji węzy poprzez hodowlę matek pszczelich po pozyskiwanie miodu. Od lat chętnie dzieli się doświadczeniem z pszczelarzami, wspiera ich wiedzą, sprzętem oraz wyhodowanymi przez siebie matkami pszczelimi. Od 2001 roku należy do Powiatowego Zrzeszenia Pszczelarzy w Świdnicy. Pan Ryszard jest cenionym i szanowanym mieszkańcem Gminy Świdnica.

Pan Sławomir Kóruc jest mieszkańcem miejscowości Stachowice gm. Świdnica. Od najmłodszych lat obserwował pracę w gospodarstwie rolnym swoich rodziców. To właśnie pasję i szacunek do pracy rolnika przekazali mu rodzice. Od 2001 roku prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha, które ukierunkowane jest na produkcję roślinną i zwierzęcą. Uzyskuje wysokie plony z uprawy : pszenicy, rzepaku i kukurydzy. Prowadzi też hodowlę bydła opasowego w ilości 50 szt. Aktywnie uczestniczy w pracach sołectwa Stachowice. Pan Sławomir jest cenionym i szanowanym mieszkańcem Gminy Świdnica.

Pan Tomasz Okarmus jest mieszkańcem miejscowości Krzyżowa gm. Świdnica. Od 10 lat prowadzi gospodarstwo pasieczne „Oliwia” położone we wsi Krzyżowa gm. Świdnica. Obecnie pasieka liczy 80 rodzin pszczelich i nadal się rozwija. Ma ona charakter stacjonarno – wędrowny w celu pozyskania jak największej ilości miodów odmianowych. Bycie pszczelarzem to dla Pana Tomasza pasja i tradycja, którą przekazuje młodszym. Pan Tomasz jest cenionym i szanowanym mieszkańcem Gminy Świdnica.

Serdecznie gratulujemy i jednocześnie dziękujemy za Waszą wytężoną, rolniczą, bardzo ważną pracę.

Tegoroczne święto plonów to także czas do wyróżnienia wieloletniego przyjaciela gminy Świdnica tytułem Honorowy Obywatel.

Gottfried Störmer od października 2013 roku pełni urząd burmistrza miasta Lampertheim, kontynuuje działania swojego poprzednika Ericha Maiera, angażując się aktywnie w umacnianie relacji partnerskich z naszą Gminą Świdnica. Dzięki współpracy odbyły się liczne spotkania młodzieży, zrealizowano projekty humanitarne, rozwinęło się działanie organizacji pozarządowych. Gottfried Strömer chętnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych w naszej Gminie, m. in. w dożynkach Gminnych oraz w jubileuszowych spotkaniach w Krzyżowej. To sprawdzony przyjaciel, służący pomocą, również w chwilach kryzysowych i tak po wybuchu wojny na Ukrainie pośpieszył z pomocą dla obywateli Ukrainy, którzy zostali przyjęci w naszej Gminie. Osobiście przywiózł dla nich pomoc rzeczową, którą na jego apel przygotowali mieszkańcy i organizacje społeczne z Lampertheim oraz pomoc finansową o wartości 11 750 euro, tj. ponad 54 500 zł. Dzięki takim ludziom jak Gottfried Störmer współpraca partnerska jest żywa i trwała. Zaangażowanie Pana Gottfrieda Störmera w rozwijanie idei partnerstwa, aktywny udział w niesieniu pomocy, wspieranie młodzieży przy realizacji międzynarodowych projektów zasługują na nadanie tytułu Honorowy Obywatel Gminy Świdnica.

Tradycyjnym, choć co roku zmiennym punktem Dożynek Gminnych jest występ gwiazdy muzycznej, uświetniający uroczystość. W tym roku w odpowiedzi na nasze zaproszenie na scenie zaprezentował się zespół Future Folk.

To polski zespół muzyczny, wykonujący elektroniczną muzykę taneczną z gatunku drum’n’bass i dubstep z wpływami folku góralskiego. W 2012 roku muzycy wydali debiutancki album studyjny „Zbacowanie”, promowany przez single: „Janko”, „Twarda skała” i „Dukaty”, jak się okazuje – znane i lubiane przez mieszkańców gminy Świdnica, którzy świetnie się bawiąc śpiewali razem z zespołem.

W 2013 Future Folk wystąpili w piątej edycji programu telewizji Polsat Must Be the Music. Tylko muzyka. Dotarli do odcinka półfinałowego. W 2014 roku wystąpili na XII Sopot TOPtrendy Festiwal w konkursie „Trendy”, w którym wygrali główną nagrodę z piosenką „Malinowa dziewczyno”. W 2015 wydali drugi album studyjny, zatytułowany „Zbójnicki aftera”.

W lutym 2018 z piosenką „Krakowiacy i górale” zakwalifikowali się do finału krajowych eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. Pod koniec listopada 2019 wydali singiel „Z ognia z wody”, a na początku maja 2020 – „W czarcim kręgu”. 1 stycznia 2024 Stanisław Karpiel-Bułecka, dotychczasowy wokalista poinformował o odejściu z zespołu. Jego miejsce zajął Michał Chyc-Olesiok. Dziękujemy za piękny występ!

Na dożynkowej scenie oczywiście nie mogło zabraknąć także lokalnych zespołów ludowych z niepowtarzalną energią, miłością do tradycji i folkloru, skutecznie zachęcających do wspólnego biesiadowania i tańca. Serdecznie dziękujemy Świdnickiej Gromadzie Zuchowej „Poszukiwacze Przygód z Lutomi Górnej”, Cheerleaderkom „Niebiańskie Gwiazdy” oraz zespołom „Pszennowskie Trele”, „Kądziołeczka” i „Ale Babki”. Jesteście niezastąpieni.

Na zakończenie – najważniejsze. Wspaniali goście, przyjaciele, organizatorzy, sponsorzy – wasza obecność podczas dożynkowych uroczystości jest absolutnie najważniejsza. Dziękowanie za plony, to święto rolników, pszczelarzy, ogrodników i sadowników. To czas wspólnego biesiadowania, kosztowania pysznych smakołyków i podziwiania pięknych, własnoręcznie przygotowanych, małych arcydzieł. Ale nic z wyżej wymienionych elementów nie miałoby sensu, gdyby nie Wy.

Dziękujemy, że byliście z nami. Jesteście wspaniali. Jak powtarzamy każdego roku – tak i tym razem: to dzięki Wam GMINA ŚWIDNICA TO MIEJSCE GDZIE WARTO ŻYĆ.

Szczególne podziękowania kierujemy do mieszkańców sołectw Lutomia Górna i Lutomia Dolna które w tym roku było współorganizatorem Dożynek Gminnych, oraz do starościny i starosty dożynek – Pani Doroty Wdowikowskiej oraz Pana Krzysztofa Siekierki.

W tym miejscu podziękowania składamy także na ręce instytucji, które dołożyły swoją „cegiełkę” do naszych dożynek, wspierając je finansowo: Dolnośląski Oddział Regionalny ARiMR we Wrocławiu oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa we Wrocławiu. Dziękujemy także za wsparcie finansowe przekazane przez prywatne osoby, przyjaciół gminy Świdnica.

Wielkie podziękowania kierujemy także do dyrektora Krzysztofa Jasa oraz całego zespołu pracowników Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Świdnica, a także sekretarz gminy Jadwigi Generowicz i pracowników Urzędu Gminy, jak również do wspaniałych prowadzących, konferansjerów – Haliny Wiśniewskiej oraz Łukasza Grabickiego. To dzięki Waszej pracy i zaangażowaniu Dożynki Gminne 2024 przechodzą do historii jako udane.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group