Prezentowany dokument został świetnie przyjęty na festiwalu Planete Doc Review. Okazał się również hitem na kilkudziesięciu światowych festiwalach kina dokumentalnego, z kilku najważniejszych wywożąc nagrody, np. z amsterdamskiej IDFY, z Silverdocs i z San Sebastian. „Ostatni nomadzi” są dokumentalnym filmem drogi i opowiadają o muzykach z grupy „Oreka Tx”, grających na jedynym na świecie dwuosobowym instrumencie o nazwie Txalaparta, pochodzącym z Kraju Basków. Reżyser filmu, Raul de la Fuente, tak tłumaczył fenomen tego instrumentu: Txalaparta to symbol baskijskiej kultury, to tradycyjny instrument, którego używamy, aby opowiedzieć o sobie i innych. Oznacza dialog, szacunek, zrozumienie.
Bohaterowie wyruszają w podróż do różnych zakątków świata (Maroko, Indie, Laponia, Mongolia), aby tam szukać nowych, a także zapomnianych, dźwięków, poprzez improwizację z lokalnymi muzykami. W odwiedzanych miejscach na nowo konstruują Txalapartę z charakterystycznych dla danego regionu materiałów, próbując tym samym ocalić tradycyjne kultury. Widz ma natomiast niepowtarzalną często okazję spotkania z muzyką odległych nam kultur, dodatkowo przedstawioną w nietypowych aranżacjach.
Prelekcję przed pokazem wygłosi Lech Moliński, dziennikarz filmowy i animator kultury, a także dyrektor artystyczny Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”. Organizatorami pokazów są Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Fundacja Visionica. Cykl współorganizują natomiast Świdnicki Klub Filmowy i Against Gravity, organizator festiwalu filmowego Planete+ Doc, który w tym roku w dniach 14-20 maja po raz pierwszy odbył się także we Wrocławiu, w Dolnośląskim Centrum Filmowym.
Co: „Ostatni nomadzi”, reż. Raul de la Fuente
Gdzie: Świdnicki Ośrodek Kultury, Sala Teatralna
Kiedy: 20 czerwca, godz. 18:00
Za ile: 2 PLN