Podziękowania za tegoroczne plony zgromadziły w Żarowie przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, posłów na Sejm RP, senatora RP, radnych Rady Miejskiej Żarowa, przedstawicieli duchowieństwa, dyrektorów gminnych jednostek, a przede wszystkim rolników z terenu gminy Żarów.
Święto plonów rozpoczęła msza święta dziękczynna w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarowie, podczas której poświęcono dożynkowe wieńce, bochny chleba oraz kosze owoców i warzyw. - Dożynki to jedno z najważniejszych dla rolników wydarzeń w roku. To czas radości i odpoczynku. To również przypomnienie o tym, że dzięki trudowi ich pracy codziennie trafia na stoły nasz polski chleb. Co czyni pracę na roli tak wyjątkową, a dożynki tak bliskie każdemu? Może to, że jest to praca dla chleba, a my mamy świadomość, że tam na polach, w złocistych łanach pszenicy i żyta rodzi się nasz chleb powszedni. Dzisiejsza modlitwa, dzisiejsza msza to przede wszystkim nasze wspólne podziękowanie Bogu za te hojne dary - podkreślał ks. dziekan Piotr Ważydrąg proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, który celebrował liturgię.
Korowód dożynkowy i dzielenie chleba
Po nabożeństwie tradycyjny korowód dożynkowy z przedstawicielami poszczególnych sołectw udał się na zmodernizowane targowisko miejskie, gdzie dokonano prezentacji wieńców oraz przekazania chleba przez starostów dożynek Kamilę Spisak z Pyszczyna i Krzysztofa Banacha z Gołaszyc włodarzowi gminy. - Jak każdego roku gminną uroczystością dożynkową zamykamy żniwa. Czas dożynek to nie tylko czas podziękowań za zbiory, ale również czas przygotowań do pracy na roli. Życzę, aby w tej pracy niczego Wam nie brakowało. Aby sprzyjali Wam ludzie i przyroda i nikomu nie zabrakło chleba naszego powszedniego - mówił burmistrz Leszek Michalak.
Ludowo, folkowo i biesiadnie
W barwnych i kolorowych strojach na scenie zaprezentowały się również sołectwa z gminy Żarów. Dożynkowe przyśpiewki śpiewały Koła Gospodyń Wiejskich, sołtysi wsi, przedstawiciele Rad Sołeckich, uczniowie żarowskich szkół oraz mieszkańcy. Dobrą zabawę zapewnili mieszkańcy Pożarzyska przedstawiając folkową wersję piosenki Brathanków "Czerwone Korale", Krukowianie i mieszkańcy Mrowin natomiast zaprezentowali się w przeróbce utworu "My Słowianie". - Co prawda dziś, nasz sołtys nie grał na trąbce, jak to było w ubiegłym roku, bo to my dziewczyny z Pożarzyska grałyśmy "pierwsze skrzypce". Mimo to świetnie bawimy się na tegorocznych dożynkach i cieszymy się, że burmistrz zorganizował je na pięknym, nowym targowisku. To wspaniały pomysł. Doskonałe miejsce na takie imprezy - cieszyła się Izabela Niżyńska, mieszkanka Pożarzyska. W rytm dożynkowych wiązanek wszystkich zgromadzonych uczestników wprowadzili również przedstawiciele Bukowa, Łażan, Pyszczyna, Wierzbnej, Imbramowic, Pożarzyska, Gołaszyc, Kalna, Krukowa, Siedlimowic, Mrowin oraz Żarowianie ze Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.
Lokalne przysmaki
Dożynkowe stoły uginały się pod ciężarem pysznego jadła przygotowanego przez poszczególne sołectwa. Nie zabrakło tradycyjnego bigosu, pierogów, swojskich wędlin, pasztetów, pieczonego chleba, pysznych ciast, a także wyszukanych soków i nalewek. - W ofercie mamy ciasta, ogórki kiszone i smalec swojskiej roboty. Dla naszych gości przygotowaliśmy również nasz produkt lokalny, do sporządzenia którego wykorzystujemy białego bzu. Wszystkie mieszkanki Mikoszowa intensywnie uczestniczyły w przygotowaniach do tegorocznych dożynek. Stąd dziś naszych gości możemy raczyć kulinarnymi przysmakami - tłumaczyła Zyta Zadworna, mieszkanka Mikoszowa. Zgromadzeni goście mieli również okazję kosztować lokalnych produktów. Sołectwa z gminy Żarów dołożyły wszelkich starań, aby ich stoiska wyróżniały się spośród pozostałych. - Dziś postawiliśmy na produkty drożdżowe, choć na naszym stosiku nie brakuje również innych wyszukanych potraw - mówiła Władysława Salamon, mieszkanka Kalna.
Podczas tegorocznych dożynek Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu" rozstrzygnęła konkurs na najpiękniejsze stoisko dożynkowe i najsmaczniejszy produkt regionalny. W konkursie na najładniejsze stoisko zwyciężyło sołectwo Pyszczyn. Bezkonkurencyjnym produktem regionalnym okazały się natomiast pierogi z bobem z Gołaszyc.
Sołectwa z gminy Żarów startowały również w konkursie fotograficznym i filmowym "Nasza wieś - nasza mała ojczyzna" organizowanym przez żarowski Urząd Miejski. Zwyciężyli mieszkańcy Siedlimowic. W konkursie filmowym pierwsze miejsce zajęli członkowie żarowskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów. Nagrody w tych konkursach ufundowali posłowie na Sejm RP Katarzyna Izabela Mrzygłocka i Robert Jagła oraz senator RP Wiesław Kilian.
(Magdalena Pawlik)