Wartość wsparcia, o jakie wnioskowały na ten cel dolnośląskie samorządy, sześciokrotnie przekroczyła dostępną pulę. Spośród 29 przedsięwzięć drogowych, które ostatecznie z pozytywnym wynikiem przeszły pierwszy etap selekcji, zarząd wyłonił 9 propozycji.
Prawie 45 milionów złotych, bo tyle wynosi pula przeznaczona tym razem na dotacje, to kwota przeznaczona m.in. na budowę lub przebudowę obwodnic miejscowości i poprawę szlaków tranzytowych prowadzących przez miasta, a także na budowę i modernizację połączeń z głównymi drogami krajowymi.
O wyborze danej propozycji decydowały dwa kryteria: pilność inwestycji i jej znaczenie dla równomiernego rozwoju regionu. Za te dwa kryteria można było otrzymać od 2 do 30 punktów – inwestycje, które wybrał zarząd, uzyskały co najmniej 16 punktów. Kluczowa okazała się lokalizacja planowanych dróg. Ponieważ Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi obecnie inwestycje głównie w północnej części województwa, zarząd zdecydował, że dofinansuje poprawę połączeń drogowych na południu regionu, „poniżej” autostrady A4 i drogi A18. Wśród wybranych propozycji znalazły się drogi w Jeleniej Górze, Karpaczu, Wałbrzychu, Bielawie, Świdnicy, Zgorzelcu, Ząbkowicach Śląskich, Wleniu i Osiecznicy (krótkie opisy inwestycji poniżej).
Kolejnym etapem w staraniach o pieniądze z Unii będzie zaproszenie dziewięciu wybranych projektodawców do składania właściwych wniosków o dofinansowanie, zawierających już pełną dokumentację każdej inwestycji. Na pierwszym etapie wystarczyło złożyć dokumenty w wersji uproszczonej. Taka dwufazowa procedura związana jest prowadzona po to, by nie narażać nikogo na niepotrzebne koszty w przypadku, gdyby jego projekt miał być ostatecznie odrzucony.
Ostatnim etapem będzie przyznanie dofinansowania przez zarząd województwa. Należy podkreślić, że nie wszyscy wnioskodawcy, którzy dostaną zaproszenie do złożenia pełnej dokumentacji i zostaną pozytywnie ocenieni, otrzymają dofinansowanie. Inwestycje, które trafią na listę rezerwową, mają jednak szansę na wsparcie, jeśli pojawią się dodatkowe pieniądze.
Przebudowa ulic Polna Droga i Sprzymierzeńców w Świdnicy - Etap I wraz z przebudową wiaduktu kolejowego (wnioskodawca miasto Świdnica) - ma na celu usprawnienie obejścia centrum Świdnicy, gdzie występuje duże natężenie ruchu i poprawi połączenie z droga krajową nr 35